Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atingerea vârstei standard de pensionare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atingerea vârstei standard de pensionare

Buna ziua,
Care este parerea dvs vzv de aplicarea LEGii nr. 19 din 17 martie 2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale -- ART. 41 -- (2) Vârsta standard de pensionare este de 60 de ani pentru femei şi 65 de ani pentru bărbaţi. Atingerea vârstei standard de pensionare se va realiza în termen de 13 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi, prin creşterea vârstelor de pensionare, pornindu-se de la 57 de ani pentru femei şi de la 62 de ani pentru bărbaţi, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 3,
unde in anexa 3 (anexa 3 -- vârstele standard de pensionare şi stagiile minime şi complete de cotizare pentru femei şi bărbaţi, pe ani şi pe luni, pe perioada aprilie 2001 - martie 2015) pt anul 2008 se prevede astfel:

PERIOADA FEMEI Vârsta asiguratei la ieşirea la pensie ani/luni Stagiul complet de cotizare ani/luni Stagiul minim de cotizare ani/luni
decembrie 2007 - martie 2008 58/3 26/6 11/6
aprilie 2008 - iulie 2008 58/4 26/8 11/8
august 2008 - noiembrie 2008 58/5 26/10 11/10
decembrie 2008 - martie 2009 58/6 27 12

1.Reprezinta aceasta valoare limita de varsta necesara pensionarii corespunzatoare anului 2008?
2.Daca eu aleg sa ma pensionez (limita varsta sau anticipat partial) in aceasta perioada se cer 60 de ani sau 58/4 (ani/luni)?
3.Daca nu este valabila presupunerea mea de la pct 1, care este aplicatia acestui articol???????
Va multumesc
1. Exact.
2. 58 de ani si 4 luni.
3 Presupunrea dvs. fiind valabila, nu se mai impune raspunsul la aceasta intrebare;)

Legea este foarte clara : Atingerea vârstei standard de pensionare se va realiza în termen de 13 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi, prin creşterea vârstelor de pensionare.
Sotul meu a lucrat la mina 16 ani, 100% subteran. Ar dori sa plece sa lucreye in UE. La ce varsta se poate pensiona. Va multumesc. Mentionez ca mai are lucrati 8 ani in conditii normale.
Cam greu de dat un raspuns, avandu-se in vedere putinele date ce ni le puneti la dispozitie. :-/
Ar trebui sa stim data nasterii si stagiul complet de cotizare - vechimea in munca, stagiul militar efectuat, cati ani are lucrati in grupa I sau a II-a de munca ....:)