Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea punctului de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea punctului de pensie

Buna seara,
Daca ma pensionez anul acesta prin reducerea virstei standard de pensionare pentru ani lucrati in grupa 1a, punctajul total se imparte la 32 ani , cit e stagiul complet de cotizatie{barbati} anul acesta pt. perioada ianuarie -martie,sau la35 ani?, cit e stagiul complet.
Va multumrsc.
Pentru perioada decembrie 2008 - martie 2009 avem:
a) pentru femei - varsta standard de pensionare 58 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 27 de ani, iar stagiul minim de cotizare este de 12 ani.

b) pentru barbati - varsta standard de pensionare 63 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani, iar stagiul minim de cotizare este de 12 ani.
ika a scris:

Buna seara,
Daca ma pensionez anul acesta prin reducerea virstei standard de pensionare pentru ani lucrati in grupa 1a, punctajul total se imparte la 32 ani , cit e stagiul complet de cotizatie{barbati} anul acesta pt. perioada ianuarie -martie,sau la35 ani?, cit e stagiul complet.
Va multumrsc.

Punctajul total se imparte intotdeauna la stagiul complet de cotizare, care pana in martie 2009 inclusiv, este de 32 de ani pentru barbati.
Important este sa fiti sigur ca va puteti pensiona in aceasta perioada.