Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... ne ia statul 10% sau 25% din salarii?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

ne ia statul 10% sau 25% din salarii?

Buna,

Am citit proiectul de OUG....acolo scria ca statul o sa ia 25% din salariu.
La televizor in schimb se poarta tot felu de discutii cum ca o sa ia doar 10%.
Ce credeti ca se va intampla pana la urma?

O seara placuta
Din pacate, cred ca vom sti doar dupa aprobarea proiectului. :(
Proiectul este cat se poate de real, ca sa ma exprim asa. Il am si eu, circula prin mai multe institutii. Ce se discuta la televizor sunt doar propuneri de micsorare a acestui procent.
Intentia, insa, este clara, micsorarea cu 25% a castigului salarial brut, si eu cred ca asa va ramane.
da, si eu am proiectul de "reforma a statului".
este vorba despre 25 %.
Pana la adoptarea acestui proiect mai este ceva timp ... cred ca cel mai bine vom sti cand va fi adoptata o astfel de masura ... verba volant, scripta manet :)
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:
Pana la adoptarea acestui proiect mai este ceva timp ... cred ca cel mai bine vom sti cand va fi adoptata o astfel de masura ... verba volant, scripta manet :)

Ceva timp ar mai fi, ca il mai completeaza cu alte diminuari. Eu raman la convingerea mea: 25% din castigul salarial brut al fiecaruia dintre noi o sa "zboare" direct la bugetul de stat.