Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere in cazul reducerii salariului cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere in cazul reducerii salariului cu 25%

buna ziua. exista probabilitatea ca statul sa reduca salariile atat la bugetari cat si la companiile de stat cu 25%. la stabliirea pensiei de intretinere instanta calculeaza pensia din venitul net realizat pe ultimile sase luni, deci ca sa se faca o recalculare a pensiei in cazul venitului consistent diminuat cu 25% ar trebui sa treaca sase luni pt a se recalcula aceasta pensie? as dori un sfat necesar in aceasta problema. va multumesc
Pensia este stabilita in suma fixa sau procentual?
nu neaparat. pensia se va calcula ca medie intre veniturile din ultimele 6 luni.
daca doar in ultimele 3 luni, de exemplu, salariul a fost diminuat, media se va face intre salariul intreg (inmultit cu 3 luni) si salariul diminuat (inmultit si el cu 3 luni).
Daca exista o sentinta care precizeaza o suma fixa stabilita ca pensie de intretinere, aceasta suma trebuie platita.Daca e stabilita in cota procentuala, atunci nu aveti de ce sa va faceti probleme ca se va retine in functie de venitul dvs. In cazul in care se va dispune reducerea salariului cu 25% , iar pensia e stabilita in suma fixa,atunci veti formula actiune in reducere pensie de intretinere si cel mai bine ar fi daca ati solicita stabilirea in cota procentuala a acestei obligatii, astfel nu mai stati dupa ce viseaza guvernul sa faca, pensia retinandu-se in functie de cota procentuala stabilita din salariu (mai mare sau mai mic...).
in sentinta data in cazul meu judecatorul a stabilit o suma si nu un procent . ar trebui sa deschid o actiune in schimbarea cotei fixe in suma procentuala?
Daca vi s-a micsorat salariul, da...deschideti actiune.Va trebui sa faceti dovada cu adeverinta eliberata de angajator.
Solicitati insa sa se stabileasca in cota procentuala...asa evitati eventualele procese viitoare.