Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... viteza de rulare dupa urmele de frana
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

viteza de rulare dupa urmele de frana

Buna ,cum pot calcula viteza de rulare la un autoturism dupa urmele de franare lasate de acesta
Viteza de deplasare a unui autovehicul se determina pe baza legilor mecanicii, printre care cea mai utilizata este legea conservarii energiei. Energia consumata pentru deplasarea autovehiculului prin franare cu rotile blocate (cu urme de franare) este una dintre energiile ce se iau in considerare la determinarea vitezei de deplasare a autovehiculului. Trebuie insumate toate energiile consumate si apoi se determina viteza autovehiculului.
Este o problema simpla, se dispune in toate sau aproape toate rapoartele de expertiza tehnica sau criminalistica aunui accident rutier. Factorii de care depinde sunt starea carosabilului , felul lui, tipul autovehiculului, incarcatura etc. Cea mai simpla formula este V=12,8sqrt L unde L=lungimea urmelor de pneuri iar V = km/h
Victor-T a scris:

Este o problema simpla, se dispune in toate sau aproape toate rapoartele de expertiza tehnica sau criminalistica aunui accident rutier. Factorii de care depinde sunt starea carosabilului , felul lui, tipul autovehiculului, incarcatura etc. Cea mai simpla formula este V=12,8sqrt L unde L=lungimea urmelor de pneuri iar V = km/h

Fac precizarea ca relatia este valabila numai in anumite conditii meteorologice si de drum.
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
cioan a scris:
Fac precizarea ca relatia este valabila numai in anumite conditii meteorologice si de drum.

Corect ! Relatia este valabila pentru carosabil asfaltat, uscat si pentru un autoturism al carui sistem de franare este eficient si eficace.
As mai indrazni sa adaug faptul ca este anacronic sa mai credem ca viteza este principala cauza sau cauza producerii unui accident.