Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Meditatii limbi straine
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Meditatii limbi straine

Buna ziua,

As dori sa stiu cum se pot da meditatii pentru limbi straine respectand legea. Se poate incheia intre meditator si elev o conventie civila pe baza careia se incaseaza contravaloarea meditatiilor, urmand ca acest contract sa fie declarat mai apoi la finante pentru plata impozitului de 16%?

Va rog frumos dati-mi un sfat cum as putea proceda.
Buna ziua !
In baza unui contract intre dumneavoastra si parinti sau partea meditata( daca indeplineste conditiile de a contracta). Acest contract il depuneti la ANAF.
Cu stima !
Va multumesc pentru raspuns.
Aveti cumva un model de contract sau ma puteti indruma unde pot gasi unul?
Va multumesc anticipat!
Veniturile din prestari de servicii meditatori pot fi impuse pe norma de venit. Verificati la organul fiscal care este nivelul normei de venit pentru zona in care activati, si daca cuantumul vi se pare neavantajos, puteti opta pentru stabilirea venitului net in sistem real, dar va trebui in acest caz sa conduceti contabilitate in partida simpla. Nu este necesar sa inregistrati contractul de prestari sercicii (daca veti incheia asa ceva) la organul fiscal. In principiu, cred ca ar trebui insa sa va autorizati potrivit OUG nr.44/2008, ca PFA, caci nu aveti lege speciala pentru exercitarea profesiei.