Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale preluare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

preluare societate

Acum sa abordez alt subiect...
1.intrebarea 1.
Sotul meu are un S.A. si vrem sa beneficiem de o masina-restaurant care este inregistrata pe o alta firma cu activitatea inchisa pe o perioada determinata.Care credeti ca este cea mai avantajoasa metoda si daca este posibila:se poate face contract decomodat, de inchiriere, sa redeschidem activitatea firmei respective sau sa icorporam firma respectiva in firma noastra??
2. ce autorizatii trebuie obtinute pt a putea scoate masina intr-o anumita locatie??(mentionez ca masina respectiva este dotata ca un minirestaurant si de asemenea se preteaza si la fast-food.

multumesc
1. nu preluati firma respectiva decat dupa ce vedeti un certificat constatator de la RECOM, o verificare in Centrala Incidentelor de Plata, in Centrala Riscurilor bancare , pe Ministerul Finantelor, sa nu cumva sa aveti surpriza ca firma pe care o veti prelua are datorii catre stat sau banci, sau figureaza cu bilete la ordin /cecuri in CIP.
Puteti face si un contract de comodat incheiat la notar.
2.autorizatie de functionare de la primaria de sector unde veti plasa autoturismul; autorizatie de la Directia sanitar veterinara pentru a putea comercializa produse de fast food, contracte cu o firma de salubrizare care sa ridice gunoiul, aviz de la Mediu. Activitatile de alimentatie publica sunt estrem de greu de desfasurat deoarece se cer foarte multe avize; in plus controalele sunt foarte riguroase.