Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... valoare dauna totala?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

valoare dauna totala?

buna, detin vw golf 4, din 2001 si am fost lovit in timp ce alimentam la peco de un italian.intreaga parte dreapta spate mi-a fost avariata, inclusiv puntea . am fost instiintat telefonic de oferta celor de la asigurari, privind dauna totala a masinii, valoarea ofertei fiind de 7.600 ron, devizul de reparatie depaseste cu putin 10.000 ron(devizul a fost intocmit de un service auto recomandat de societatea de asigurari respectiva). ce ar trebui sa fac? pot refuza oferta lor si sa cer mai mult?
multumesc?
Si atunci daca "kilometrajul nu este in concordanta ca starea tehnica a vehiculului" de ce te trimit la o anexa in care se defineste starea de intretinere "buna"? Daca ar fi numai cum spuneti dvs. starea buna nu ar fi trebuit sa existe ca posibilitate a kilometrajului "care nu este in concordanta".
Eu am citit (poate am citit gresit) in felul urmator art. cu pricina:
" Daca kilometrajul nu este in concordanta cu starea tehnica a autovehiculului atunci acesta se va incadra in starea buna, medie sau satisfacatoarea in functie de cum se incadreaza acesta in anexa acestui articol".
Daca autovehiculul respectiv indeplineste conditiile starii "bune" ( adica are peste 10.000km/an dar are vopseaua perfecta, tapiteria perfecta, etc, etc...intr-un cuvant este in stare impecabila), de ce nu ar fi incadrat aici? Cam asa am citit eu...
Puteti cere ce suma doriti, dar nu veti primi decat reiese din calcule, adica: valoarea de nou a autoturismului din care se scade uzura( dupa nr. de ani vechime, dupa nr. de kilometri si daca spuneti ca nu functrioneaza km. atunci se ia un rulaj mediu de 15000km pe an ). Din suma rezultata se scad intre 75 si 90% valoarea epavei si suma ramasa impreuna cu epava va revin dv. Toate aceste lucruri sunt consemnate in conditiile de asigurare atasate la polita CASCO pe care este bine sa le cititi cu atentie.
Singurul lucru pe care il puteti face este sa verificati corectitudinea valorii despagubirii ce v-a fost oferita.
Adrian.Tudor a scris:

Puteti cere ce suma doriti, dar nu veti primi decat reiese din calcule, adica: valoarea de nou a autoturismului din care se scade uzura( dupa nr. de ani vechime, dupa nr. de kilometri si daca spuneti ca nu functrioneaza km. atunci se ia un rulaj mediu de 15000km pe an ). Din suma rezultata se scad intre 75 si 90% valoarea epavei si suma ramasa impreuna cu epava va revin dv. Toate aceste lucruri sunt consemnate in conditiile de asigurare atasate la polita CASCO pe care este bine sa le cititi cu atentie.

Se vede si de la CotuVames ca este vorba de dauna RCA(nu CASCO), kilomertajul este OK si astfel,in acest caz, se compara nr. mediu de parcurs(nr. ani x 15.000) cu totalul efectiv inregistrat diferenta in plus sau minus se scade sau adauga in multipli de 0,5 procente pentru fiecare 1.000 km diferenta, fara a se depasi procentul maxim sau minim din tabel.
nucu$, utilizator
Adrian.Tudor a scris:

si daca spuneti ca nu functrioneaza km. atunci se ia un rulaj mediu de 15000km pe an ...

Nu a spus ca nu functioneaza kilometrajul. A spus ca i se pare f mica suma de 7800RON oferita de asigurator.
Eu am spus ca daca nu functioneaza km sau km nu sunt in concordanta cu starea vehiculului.... etc. Deci, sunt 2 variante diferite si nu una ; 1.nefunctionarea kilometrajului sau 2.neconcordanta acestora cu starea masinii.
In fine...