Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recalcularea indemnizatiei pt cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recalcularea indemnizatiei pt cresterea copilului

Contradictia intre raspunsul functionarilor publici si ceea ce am inteles din legislatia studiata m-au determinat sa va cer ajutorul. Situatia sta in felul urmator:
- am 29 de ani si am lucrat 14 luni ca medic rezident
- in 17 mai 2008 am nascut primul copil. Am avut concediu de sarcina si lauzie si apoi dein ingrijirea copilului. Initial am primit indemnizatia in suma fixa, apoi am optat pt recalculare
- in iulie 2009 am devenit actionar al unei firme, de la care am primit dividende corespunzator perioadei iulie-decembrie din anul fiscal 2009. Acestea au fost repatizate in ianuarie 2010, iar impozitul aferent a fost platit in martie 2010
- in 10 februarie 2010 am nascut al doilea copil. Pana in 14 ianuarie 2010 am fost in concediu de ingrijirea copilului. In perioada 15 ian - 20 mai 2010 am fost in concediu de sarcina si lauzie
- doresc sa intru in concediu pentru ingrijirea copilului (al doilea) cu recalcularea indemnizatiei in functie de dividendele primite
Cand am vrut sa-mi depun dosarul, raspunsul a fost ca nu sunt acceptate dividendele la recalculare si ca nici nu as fi avut dreptul sa realizez acest venit. -Potrivit OUG148/3.11.2005 art 12 alin 2 suspendarea acordarii indemnizatiei se produce in cazul realizarii veniturilor de natura profesionala, insa dividendele fac parte din categoria veniturilor din investitii, conform art 69 alin 1 litera a) din legea 571/22.12.2003 privind codul fiscal. Asadar, nu vad incompatibilitatea.
-acum, problema luarii in calcul a dividendelor pt indemnizatie. Conform OUG 158/17.11.2005 art 1 alin 2 litera a), actionarii au dreptul la concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate. Nu am gasit o referire exacta la dividende. Se incadreaza la venituri independente? Am gasit articole scrise de avocati sau juristi in care se afirma ca dividendele pot fi luate in calcul pentru recalcularea indemnizatiei, fara insa a fi specificata baza legala. Puteti sa ma lamuriti in aceasta privinta? As dori sa am contraargumente clare in situatia in care solicitarea mea este respinsa de functionarii de la Primarie/Directia muncii/ANPS.
Va multumesc!
Dividentele nu sunt cel enumerate de prevaderile legale printre veniturile de natura salariala ce intra in calculul cic. Nici nu sunt de natura salariala.cine v-a spus altceva nu a studiat prevederile legala unde sunt enumerate limitativ acestea.

Ordin nr. 68/2009 pentru aprobarea Instructiunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1025/2006
Instructiuni din 04/02/2009 de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1.025/2006

Si, intr-adevar , puteti avea probleme deoarece ati dat declaratie ca nu aveti alete venituri , ori , dividentele sunt venituri dar nu de natura salariala.

Din nefericire nu veti avea sorti de izbanda, iar respectivii juristi nu se pricep prea bine la calificarea naturii juridicae a dividentelor....