avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... termen redobandire permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

termen redobandire permis suspendat

Buna ziua tuturor!
Mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 3 luni , pentru viteza in localitate. Am introdus contestatie la instanta , dar nu mi-am ridicat permisul de la politie cu certificat de grefa, intentionand sa nu mai conduc trei luni, dar constetatia sa mearga totusi pe rolul insatntei. Dupa trecerea celor trei luni, pot sa imi ridic permisul considerand ca mi-am ispasit pedeapsa , eu nemaiconducand si nemaifiind in posesia permisului meu de conducere? Procesul cu contestatia cu siguranta ca va dura pana in toamna si daca castig , nu mai platesc amenda iar daca pierd o platesc , oricum cele trei luni de suspendare fiind ispasite pana atunci.
Consider ca este dreptul meu de a formula o contestatie la p.v.-ul in cauza, dar nu vad cine m-ar putea opri sa imi ispasesc in perioada de judecata pedeapsa de trei luni de a nu mai conduce. Ca as fi putut sa imi redobandesc permisul de la politie pana la solutionarea contestatiei, este un drept al meu dar de care nu am vrut sa ma folosesc, dorind sa imi ispasec totusi pedeapsa in aceasta perioada.
Ce parere aveti? Este posibil? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ddoru , utilizator 19:55, 3 Iunie 2010
Buna ziua !
Indiferent ca va ridicati permisul ( pe baza certificatului de grefa ) sau nu, pana la solutionarea cauzei pe rol, daca pierdeti actiunea in instanta, termenul de suspendare va curge de la pronuntarea hotararii ( in recurs), iar dumneavoastra puteti recapata permisul numai in urma sustinerii unui test de verificare a cunostintelor teoretice.
Cu stima !
Ultima modificare: Miercuri, 19 Mai 2010
Marius Zaharia, Avocat
intr adevar, perioada de suspendare curge din momentul ramanerii definitive a hotararii judecatoresti+30 zile bonus daca nu il predati in 15 zile de la aceasta data!insa pentru viteza in localitate nu se sustine test!
pai un pv de contraventie poate fi atacat in tot sau in parte, in functie de optiunea petentului. Daca doresti sa ataci un pv numai in ceea ce priveste cuantumul amenzii, nu iti poti ispasii suspendarea dreptului de conducere aferenta amenzii? ce treaba are una cu alta! pentru amenda ma judec pana cand se incheie procesul aferent iar in ceea ce priveste suspendarea permisului nu am nici o obiectiune. L-au luat, e la ei, trec 3 luni si ma duc sa mi-l restituie, iar in ceea ce priveste amenda...ce va dispune instanta, ramane asa sau se reduce. Ce text de lege nu imi permite sa fac asta? Eu nu am nevoie de clementa lor in sensul sa imi redea permisul pana la solutionarea contestatie. Nu doresc acest lucru. Am dreptul sa mi-l ridic dar nu am obligatia sa o fac. Daca nu il ridic , termenul de ispasire al pedepsei consider ca curge .In penal , perioada de arest se considera termen de pedeapsa executata, chiar daca procesul nu este incheiat. De ce in civil nu s-ar putea?
Exista text de lege care prevede expres acest lucru ?
Interesant..... eu sunt la a 2-a suspendare in ultimii 2 ani.:dance4: in perioada de suspendare totul e sa circuli regulamentar , si n-are nimeni treaba cu tine :rolleyes: Referitor la ce spui tu, ... nu prea se leaga. Pai daca contesti un proces vb. atunci inseamna ca tu consideri ca nu e corect. ...si daca il consideri incorect, atunci de ce sa nu conduci 3 luni ?? Ori il cistigi si adio suspendare si amenda, ori pierzi contestatia si ....viceversa. Nu se poate sa stai suspendat si in acelasi timp sa te judeci cu ei. Eu cred ca de fapt, tu circuli dar in caz ca te opreste poti dovedi ca circuli legal, avind certificat de grefa, iar daca nu te opreste nimeni 3 luni o sa spui ca tu nu ai circulat in alea 3 luni, si ai ispasit pedeapsa. E ..... te felicit pt idee, dar d-asta nu merge. Eu circul cu el la politie, a 2-a oara, dar ce-i drept, ca un inger :innocent: re4spectind si tablele cu 30KM la ora.
Te asigur ca nu mi-am luat certificat de grefa de la judecatorie si nici nu circul cu masina. Permisul este in continuare la politie iar masina este condusa de sotie. A-mi ridica permisul de la politie in baza unui certificat de grefa este un drept al meu si nu o obligatie . In functie de cum doreste fiecare , putem sa ne folosim de acest drept sau nu, in cazul meu , nu doresc. Trec trei luni de judecata, din moment ce nu am circulat si permisul mi-a fost depus la politie pe toata aceasta perioada, consider ca pedeapsa a fost ispasita iar procesul practic merge in continuare numai in ceea ce priveste sa scap de amenda pentru ca suspendarea dreptului de conducere deja mi-am ispasit-o. Am dreptate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis suspendat-renuntare plingere sau nu? Alexsis Alexsis Buna ziua.Solicit ajutor in urmatoarea problema pe data de 03.07.2015 am fost oprit de un echipaj radar care mi-a intocmit PV pentru viteza in localitate ... (vezi toată discuția)
Pot sa imi ridic permisul de conducere dupa perioada de suspendare chiar daca am depus cotestatie? titisor33 titisor33 Sunt din Iasi si lucrez la o firma de distributie de piese auto si pe data de 10 mai la iesirea din orasul Tg. Mures spre Reghin am fost oprit ... (vezi toată discuția)
Recuperare permis - expirare sanctiune dar si contestatie Atommolecula Atommolecula Buna ziua, Pentru neacordarea de prioritate unei masini de politie mi-a fost suspendat permisul 30 zile. Acest lucru se intampla undeva la inceputul lui ... (vezi toată discuția)