Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anjajarea unui pensionar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anjajarea unui pensionar

Buna ziua.
Confor Legi 49/2010 , la atingerea varstei de pensionare si a stagiului minim de cotizare , angajatorul constata cazul de incetare de drept a raportului de serviciu . ( Si in cazul functionarilor, si in cazul contractualilor ) .
Am un angajat care are pensie anticipata , si un angajat care este pensionat la limita de varsta si lucreaza ca si personal contractual la noi. Pe ei pot sa-i mai pastrez .
Mentionez ca suntem in cazul unei administratii locale .
Multumesc.
Ehe, poti cat vor ei pana la adanci batranete.
Era o OUG prin 2008, care interzicea, dar cei care urmeaza sa se pensioneze de la CC, au decis ca este neconstitutionala. Normal, nu?

Revin: E vorba despre OUG nr. 230/2008 care a fost declarata neconstitutionala prin decizia Curtii Constitutional enr. 82/2009.

Nu prea imi este clar ce este cu "anticipatu". Poate primesti alte infromatii.
Darie Tudor, utilizator
Anticipat - iesirea la pensie inainte de implinirea varstei de pensionare , la cerere .
Multumesc.
teoretic, pe cel care e la pensie de drept, nu puteti sa-l mai pastrati. practic...asteptam si noi "portite" de salvare. este un topic pe aceasta tema,in sectiunea referitoare la dreptul muncii.:)
www.avocatnet.ro/content/for...
mihaicalinescu2005, utilizator