Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Buna ziua
Bunica mea ,in viata in momentul de fata , mi a facut testament prin care imi lasa mie toate bunurile ei mobile si imobile. Acesta lucru l a facut fara sa stie mama mea.
As dorii si eu sa stiu daca dupa moartea bunicii mama mea ar putea ataca testamentul?
Mentionez ca mama mea este unica fiica a bunicii mele iar eu sunt singurul sau nepot.
Stiu ca in momentul in care revendici un bun in instanta trebiue sa platesti o taxa de timbru in functie de valoarea bunului revendicat inainte ca procesul sa fie pus pe rol.Bunurile lasate de bunica mea valoreaza 30000 de euro(o casa si terenul aferent).Casa despre care vorbim este insa ipotecata din 2009 m pana in2034.
Ce valoare ar avea aceea taxa de timbru si ce sanse ar avea mama mea sa castige procesul??????
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspuns.
Dansa (mama dvs) se bucura , in calitate de fiica a bunicii, de rezerva legala.Poate sa-si ceara drepturile, daca accepta succesiunea in termen.
sa inteleg ca mama mea are dreptul la casa oricum ?
nu trebiue sa si l revendice in instanta?
si primeste toate bunurile sau o cota parte din ele?
Testamentul este revocabil.Deci poate fi atacat in instanta.In plus intr-adevar mama d-voastra beneficiaza si de rezerva legala.
Taxele de timbru in cazul revendicarii, orientativ:10% din valoare.
si ce rezerva legala?
bunul revendicat nu trebuie intai evaluat si dupa aceea platita taxa de timbru ?
care s ar ridica la suma de 30.000 de euro din moment ce casa valoreaza 300.000 de euro?
si ce perioada de timp are la dispozitie sa revendice testamentul?
Buna ziua..
In principiu orice act juridic poate fi atacat, chiar si testamentul.
Pentru testament, pot exista motive de nulitate sub forma captatiei sau/si sugestiei.
Bineinteles ca un testament poate fi atacat si pentru lipsa de discernamant a testatorului.
In orice caz, mama dvs, in calitate de mostenitor rezervatar, va primii o cota de 1/4 din masa sucesorala, cu titlu de rezerva succesorala.
In acest caz dvs va va revine restul de 3/4.
Taxa de timbru la care faceti referire este taxa de timbru aferenta unui actiuni de partaj(imparteala) a bunurilor succesorale.
La acest moment, taxa este de 3% din valoarea tuturor bunurilor mostenite.
Se pare ca acest cuantum va fi redus la un alt cuantum mai acceptabil.