Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Despagubiri agentie turism in insolventa
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Despagubiri agentie turism in insolventa

Buna ziua,

Urmand principiul de a face iarna car si vara sanie, am incheiat inca din martie un contract de prestari servicii turistice cu o agentie de turism care a intrat in insolventa saptamana aceasta...(pe principiul romanesc tragem obloanele si dupa noi - potopul, bineinteles ca nu mai raspunde nimeni la telefon si nici nu mai sunt de gasit la vreunul din sedii).
Intrebare: cum imi recuperez eu banutii?? (alta varianta decat cea descrisa de administratorul judiciar care, dupa spusele acestuia, ar putea dura si 2 ani). Agentia in cauza se pare ca ar avea incheiata o polita de asigurare in caz de insolventa...daca notific societatea de asigurari pentru despagubiri imi pot primi banii direct de la ei??
Pentru final am pastrat intrebarea cea mai arzatoare: este posibil sa nu-mi pot recupera banii, avand in vedere faptul ca polita de asigurare cu firma trecuta in contract a expirat la sfarsitul lunii februarie, contractul meu este incheiat la jumatatea lunii martie, iar noua polita de asigurare a agentiei a fost incheiata incepand cu 31 martie???#-o#-o (contractul meu "pica" exact in perioada dintre cele doua polite... si nu stiu ce se asigura de fapt: starea de insolvabilitate a agentiei - care ar fi acoperita de a doua polita, ori contractele incheiate de agentie, caz in care sunt in aer...)
pentru inceput trebuie sa va inscrieti la masa credala cu suma platita agentiei de turism anexind documentele doveditoare, facturi, chitante, etc. luati legatura cu administratorul/lichidatorul judiciar numit in cauza si vedeti care sint variantele de rezolvare a problemei. procedura insolventei este de mai lunga durata asa ca...
dar cum se numeste agentia in cauza? ca poate si eu am cumparat bilete de vacanta si habar nu am ca a dat faliment
Multumesc pentru sfaturi...administratorul judiciar mi-a comunicat ca in urmatoarele 30 de zile vom primi instiintari pentru a ne inscrie in tabelul de creanta si apoi...multa rabdare:) Ma interesa posibilitatea de a-mi recupera banii direct de la societatea de asigurari, dar cred ca marti voi lua legatura cu ei sa vad ce si cum...
deci cum se numeste agentia? din ce oras este? unde nu a facut plati? in Turcia? ca am si eu o problema...

Kyandra a scris:

Buna ziua,

Urmand principiul de a face iarna car si vara sanie, am incheiat inca din martie un contract de prestari servicii turistice cu o agentie de turism care a intrat in insolventa saptamana aceasta...(pe principiul romanesc tragem obloanele si dupa noi - potopul, bineinteles ca nu mai raspunde nimeni la telefon si nici nu mai sunt de gasit la vreunul din sedii).
Intrebare: cum imi recuperez eu banutii?? (alta varianta decat cea descrisa de administratorul judiciar care, dupa spusele acestuia, ar putea dura si 2 ani). Agentia in cauza se pare ca ar avea incheiata o polita de asigurare in caz de insolventa...daca notific societatea de asigurari pentru despagubiri imi pot primi banii direct de la ei??
Pentru final am pastrat intrebarea cea mai arzatoare: este posibil sa nu-mi pot recupera banii, avand in vedere faptul ca polita de asigurare cu firma trecuta in contract a expirat la sfarsitul lunii februarie, contractul meu este incheiat la jumatatea lunii martie, iar noua polita de asigurare a agentiei a fost incheiata incepand cu 31 martie???#-o#-o (contractul meu "pica" exact in perioada dintre cele doua polite... si nu stiu ce se asigura de fapt: starea de insolvabilitate a agentiei - care ar fi acoperita de a doua polita, ori contractele incheiate de agentie, caz in care sunt in aer...)