Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... distrugerea corespondentei atunci cand destinatarul nu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

distrugerea corespondentei atunci cand destinatarul nu poate fi contactat

Salut

Am mai scris la www.avocatnet.ro/content/for... .

Nu stiu cum sa procedez cu corespondenta - am adunat o gramada de hartii destinate companiei respective si administratorului ei, nu am cum s-o dau mai departe. Conform legii, distrugerea se considera a fi tot o violare a corespondentei, lucru care contravine constitutiei Romaniei.

Totusi, din ce am citit, sesizarea de violare a corespondentei nu poate fi facuta decat de catre entitatea vatamata.

Cum imi recomandati sa procedez?
Cred ca trebuie sa detaliati cele petrecute pentru a primi un sfat care sa va ajute.
pt. mine, lucrurile sunt destul de clare si eu am inteles problema dv.
incercati sa aflati de la ORC noul sediu al firmei. daca il veti afla, trimiteti tot ce ati primit la aceasta noua dresa.
daca nu il veti afla sau nu exista o noua adresa (sediul fiind expirat si atat) atunci v-as sfatui (chiar dac poate nu va este comod) sa pastrati aceasta corespondenta.
nu se stie niciodata cand cei de la firma vor avea ei probleme (insolventa, rezilieri de contracte etc.) si va vor "trage la raspundere" pt ca ati distrus/aruncat corespondenta lor.
inteleg ca sunteti intr-o situatie nu tocmai comoda, dar pt. a evita probleme (penale), cred ca asa trebuie sa procedati: pastrati totul.
Sunt de acord cu Luckystar.
Daca nu o puteti returna trebuie sa o arhivati.
Veti avea dreptul la dezdaunare dar va fi complicat daca nu aveti clauza contractuala.
Returnati-o la ofociul postal care va deserveste,cu o cerere in care mentionati ca adresantul nu mai are sediul la acea adresa.