Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Scoatere asociar din societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Scoatere asociar din societate

Sunt asociata la un SRL, eu cu 60% si celalat cu 40%. detin functia de administrator. Societatea a fost infiintata la data de 13 martie 2007, iar pana acum nu a avut activitate. Care este cea mai usoara metoda de a scoate asociatul din firma?
Este mai simplu ca el sa vanda partile sociale sotului meu? Sau mai intai mi le vinde mie si apoi ma asociez eu cu sotul meu?
Ce fac in cazul in care el nu vrea sa iasa din societate?
Pentru o firma infiintata "alaltaieri" (daca data de 13 martie 2007 e corecta) nu prea pot fi gasite motive temeinice de excludere a unui asociat.
Daca acesta vrea poate sa cesioneze partile sociale direct catre sotul dvs.
~ Conținut șters la cerere ~

Sunt asociata la un SRL, eu cu 60% si celalat cu 40%. detin functia de administrator. Societatea a fost infiintata la data de 13 martie 2007, iar pana acum nu a avut activitate. Care este cea mai usoara metoda de a scoate asociatul din firma?
Este mai simplu ca el sa vanda partile sociale sotului meu? Sau mai intai mi le vinde mie si apoi ma asociez eu cu sotul meu?
Ce fac in cazul in care el nu vrea sa iasa din societate?

Daca el e deacord sa se retraga din societate, poate cesiona actiunile oricui, dar numai cu acordul tau.:))
In cazul in care nu vrea poti cere retragerea ta din societate.;)
Romică Stoica, Consilier juridic
Partile sociale , indiferent de procent,la vanzarea lor(cesionare),prin legislatie stabilit este sa fie oferit celuilalt/celorlalti actionari in primul rand.In cazul dvs. partile sociale va vor fi oferite dvs. pentru cumparare si nu altei persoane de ex. sotul dvs.
Asta e oficial; dar neoficial daca sunt asociat cu tine , vreau sa vand actiunile unui client,iti fac oferta care sa nu-ti convina si prin refuzul tau pot vinde la oricine doresc eu;vei ramane doar cu un alt nume de asociat.
Tot in cazul tau mi se pare ca sunt probleme de management si administrare, asa ca daca ai nevoie de capital ia-ti un credit si ramai singurul asociat,iar daca e altceva...nu stiu
acum depinde de el, cui vrea sa cedeze partile sociale