Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat si administrator SRL-cesionare parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat si administrator SRL-cesionare parti sociale

Buna ziua,

Sunt asociat (nu unic) si administrator intr-un SRL si as vrea sa cedez partile mele sociale . Am doua variante: sa le cedez celuilalt asociat sau unei alte persoane

Ce documente sunt necesare la ONRC in ambele cazuri? Este vreo diferenta daca cedez celuilat asociat sau unei alte persoane care nu are momentan nici o legatura cu firma?
Sunt necesare cazierele fiscalle ale noilor asociati?
Valentina_D, utilizator
Cazierele fiscale entru asa ceva se obtin de la Registrul Comertului. Pentru cesionarea partilor sociale aveti nevoie de acordul celorlalti asociati. E bine sa va puneti de acord cu el. Cui anume ii cesionati pe Dvs va intereseaza doar din punct de vedere financiar, daca e cazul.
Cel mai probabil voi cesiona catre sotul meu, care este in afara firmei la acest moment
Firma este in alt oras fata de cel in care locuim acum si stiu ca depunerea se face la ORC din orasul in care este firma. De la care registru al comertului se obtin acele caziere fiscale?

Ce documente ne sunt necesare pentru depunere, ne puteti spune?

Multumesc
Valentina_D, utilizator
De la Administratia financiara unde isi are domiciliul solicitantul.
multumesc

Deci este necesar cazierul fiscal al noului asociat?
IMI POATE SPUN E CINEVA SI DE RESTUL DE DOCUMENTE NECESARE?
Cel mai probabil voi cesiona catre sotul meu...

Cesiunea partilor sociale intre soti este prohibita de lege. Astfel, interdictia de vanzare intre soti prevazuta expres in art.1307 Cod civil este deopotriva aplicabila si contractului de vanzare-cumparare comerciala (art.1 Cod comercial) interdictia vanzarii comerciale intre soti fiind, de asemenea, menita sa apere principiul revocabilitatii donatiilor intre soti si, totodata, sa ocroteasca pe mostenitorii si creditorii sotului vanzator impotriva unor acte frauduloase ale tertilor.