Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cheltuieli de judecata

Buna. In 2005 domnul X a pierdut un proces de anulare a TP cu hotarare irevocabila si cheltuieli de judecata de 1500 lei, pe care nu i-a platit nici azi. Trebuia ca partea adversa sa mearga la un executor judecatoresc ca sa-l oblige pe X sa plateasca? In cazul in care partea adversa cere banii, in prezent, se mai poate face ceva (adica sa nu se mai plateasca chelt. de judecata)?
datoria se prescrie in 3 ani, adica s-a prescris din 2008.
Multumesc pentru raspuns. =D>
Persoana respectiva nu mai trebuie sa plateasca respectivele cheltuieli,debitul intrand in prescriptia extinctiva de 3 ani.
debitorul poate sa isi achite debitul si dupa termenul de prescriptie, dar de buna voie, odata platita datoria nemaiavand posibilitatea sa ceara returnarea sumei platite pe motiv ca , la data platii, aceasta era prescrisa, insa, daca debitorul nu plateste, creditorului nu i-au mai ramas caile legale obisnuite prin care poate pune in executare un titlu executoriu.:fight: