Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcularea CONCEDIULUI DE ODIHNA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcularea CONCEDIULUI DE ODIHNA

Buna ziua.
In luna aprilie am lucrate 134 de h, 4 zile concediu de odihna, 21 de zile lucratoare.
Intrebarea mea este:
Cum se calculeasa salariul in acest caz?
Multumesc.
se afla cat reprezinta salariul pe o zi apoi ce rezulta se inmulteste cu numarul de zile lucrate in luna aprilie .
Indemnizaţia de concediul de odihnă - reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimile 3 luni anterioare plecării în concediul de odihnă .
rezultatul se inmulteste cu nr de zile de concediu .
Indemnizaţia de concediul de odihnă nu poate fi mai mică decât salariul de bază. Prin urmare comparati cat reprezinta indemnizatia rezultata din media pe 3 luni anterioare plecarii in concediu si apoi cat rezulta din media pe luna in curs .