avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcularea CONCEDIULUI DE ODIHNA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcularea CONCEDIULUI DE ODIHNA

Buna ziua.
In luna aprilie am lucrate 134 de h, 4 zile concediu de odihna, 21 de zile lucratoare.
Intrebarea mea este:
Cum se calculeasa salariul in acest caz?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: DANIELA NICULESCU , Consultant fiscal 17:29, 24 Mai 2010
se afla cat reprezinta salariul pe o zi apoi ce rezulta se inmulteste cu numarul de zile lucrate in luna aprilie .
Indemnizaţia de concediul de odihnă - reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimile 3 luni anterioare plecării în concediul de odihnă .
rezultatul se inmulteste cu nr de zile de concediu .
Indemnizaţia de concediul de odihnă nu poate fi mai mică decât salariul de bază. Prin urmare comparati cat reprezinta indemnizatia rezultata din media pe 3 luni anterioare plecarii in concediu si apoi cat rezulta din media pe luna in curs .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia concediu odihna-calcul vgrec58 vgrec58 Ma intereseaza cum se calculeaza concediul de obihna daca: Cistigul pe ultimele 3 luni diferit cu ore suplimentare si sporuri de Productie fata de salariul ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie co modimpex modimpex buna ziua! am o intrebare: pentru calcul indemnizatie co se ia in consideratie suma veniturilor din ultimelor trei luni anterioare, impartit la numarul de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! de curand am demisionat de la firma unde lucram,dar ... Lucasxxx Lucasxxx Buna ziua! De curand am demisionat de la firma unde lucram,dar am ramas cu 16 zile din concediul de odihna neefectuate ( 7 zile/2021 si 9 zile/2022 ). Ce suma ... (vezi toată discuția)