Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constatarea dreptilui de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constatarea dreptilui de proprietate

Buna. De ce documente am avea nevoie pentru obtinerea Ordinului Prefectului pt. constatarea dreptului de proprietate pe un teren intravilan fara constructie pe el. ???
Cerere in acest sens si acte de proveninenta a ternului sau dint registrul agricol
=D>Multumesc...
Documente necesare:
- cerere;
- schita cadastra la pentru casa si teren aferent;
- extras registru agricol 1986-1990 si registru posesori 1990 pentru pozitia de rol aferenta imobilului;
- istori rol fiscal;
- acte stare civila solicitant/eventual certificat mostenitor (dupa caz);
- declaratii vecini cum ca nu le este afectat dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori o depaseste pe cea din evidentele primariei.
Mai am 2 nedumeriri:

1.in cazul in care suprafata rezultata din masuratori o depaseste pe cea din evidentele primariei declaratiile vecinilor trebuie oblibatoriu facute la notar sau se pot tehnoredacta si semna de catre vecini?
2.Mai este o problema terenul acesta are mai multe denumiri, ar trebuii sa mergem iar la notar sa dam declarati cu privire la acest fapt si sa specificam toate denumirile acestuia?
lordionis, utilizator
Exista niste declaratii tip, care se dau la primarie, in fata secretarului UAT.
Ce denumiri poate avea un teren, altele decat cele de tarla si parcela???????