Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert consilier...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert consilier...

Partaj - faza expertize, partea adversa solicita un expert consilier, la termen, expertul desemnat de instanta motiveaza cererea de amanare prin faptul ca expertul consilier nu a luat legatura cu el pentru a face expertiza comuna.
Asa se procedeaza ?
Se face o expetiza comuna sau fiecare expert i-si face treaba?
Acel expert consilier este un expert asistent care decat va asista la expertiza efectuata de expertul desemnat de instanta.
Nu se fac doua expertize.
In baza obiectivelor dispuse de instanta,cei doi experti urmeaza sa procedeze la verificare si intocmire raport de expertiza
Am inteles si multumesc pentru raspuns!
Dar, expertiza s-a facut, de catre expertul desemnat de instanta, partea adversa a formulat obiectiuni si la acest termen expertul desemnat de instanta ar fi trebuit sa dea raspunsul la acele obiectiuni.
Intrebarea mea: acest expert consilier ales ( dupa ce expertiza a avut loc) de partea adversa mai poate face expertiza din nou, cu citarea partilor, cu faza de teren, etc.?
Daca in urma obiectiunilor instanta a obligat expertul desemnat sa completeze expertiza cu obiective noi, atunci expertul asistent va continua a-l asista si la aceste noi obiective.
Lipsa acestuia de la expertiza poate amana expertiza in sine, dar poate fi si amendat de instanta pentru tergiversare nemotivata.
Nu s-au pus in discutie obiective noi, s-au contestat valorile si gradul de uzura calculate de expertul desemnat de instanta( fiind vorba de bunuri mobile). Mai concret, s-a cerut de catre instanta calculul gradului de uzura la o data fixa...Si mai concret: expertiza s-a facut in anul 2009, despartirea partilor s-a consumat in anul 2006 luna x, ziua z,expertul desemnat a calculat uzura la momentul la care s-a efectuat expertiza ( 2009) iar instanta a cerut uzura bunurilor mobile la data de z.x.2006...dupa nomenclator...La acest moment partea adversa a cerut expertul consilier...
Acum,ca avem mai multe date ale problemei,revin cu intrebarea:"acest expert consilier ales ( dupa ce expertiza a avut loc) de partea adversa mai poate face expertiza din nou, cu citarea partilor, cu faza de teren, etc.? "