Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

am lucrat in irlanda 2 ani si 2 luni si nu am beneficiat de somaj in cel stat ,,ce trebuie sa fac mai departe,situatia asta este din noimbrie 2009 si pana in prezent nimic
1. Legea 76/2002 spune:
Art.18 (2) Asiguraţii pot fi:
b) cetăţeni români care lucrează în străinătate, în condiţiile legii;
2. Deoarece Normele de aplicare nu spun cum se procedeaza in aceasta situatie ar fi bine sa luati legatura cu Agentia de Somaj de care apartineti sa va spuna ce documente sa aduceti pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.

Interventie moderator:
:rtfm:
1. Pentru interventii pe aceeasi tema nu mai deschideti un topic nou. Folositi butonul "raspunde" si puneti intrebari in continuare.
2. Dupa ce ati pus intrebarea aveti rabdare pana va raspunde cineva. Suntem si noi ocupati, ca toata lumea, cu castigarea existentei si nu suntem toata ziua pe forum. Activitatea noastra aici este benevola si o facem pentru a juta pe cei ca dvs.
Multumesc pentru intelegere!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Interventie moderator

@LILIANA MATEI

Va rog sa cititi si sa respectati regulamentul de postare in Forum. Mesajele dublate au fost sterse. Multumesc, o zi buna!

3.3. Nu adresa aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului si nu deschide acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.

Gabriela Pintea