Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalitati

este normal ca penalitatile la intretinere sa fie incasate inaintea debitelor ?
si sa mai fii si amenintat cu darea in judecata daca nu le platesti inainte de plata debitelor?
ce se intampla daca pe somatia primita,se face referire la un articol care nu mai este acelasi,sau hotararea guvernului invocata (ex:HG 1386/2004) este de fapt /2003?,sau se invoca statutul asociatiei pe care nu il stii?
care este modalitatea de a ajunge in posesia statutului asociatiei?
Penalizarile se platesc o data cu datoria, adica daca platesti restanta din luna ..iulie 2006, platesti si penalizarea calculata ptr. luna respectiva, nu poti plati restanta iar pen. o vei plati la.....vara, nu este corect. Nu ai nevoie de statut , activitatea asoc. se desfasoara dupa H.G 400 cu modificarile ulterioare.
Cod civil Art. 1068. Creditorul are facultatea de a cere de la debitorul care n-a executat la timp, sau îndeplinirea clauzei penale, sau aceea a obligatiei principale. (C. civ. 1078, 1079).
Art. 1069. Clauza penalã este o compensatie a daunelor interese, ce creditorul suferã din neexecutarea obligatiei principale.
Nu poate dar creditorul cere deodatã si penalitatea si obiectul obligatiei principale, afarã dacã penalitatea nu s-a stipulat pentru simpla întârziere a executãrii. (C. civ. 1075 si urm., 1081 si urm., 1087).
Art. 1110. Debitorul, având mai multe datorii, al cãror obiect este de aceeasi spetã, are dreptul a declara, când plãteste, care este datoria ce voieste a desface. (C. civ. 1506).
Cod civil Art. 1068. Creditorul are facultatea de a cere de la debitorul care n-a executat la timp, sau îndeplinirea clauzei penale, sau aceea a obligatiei principale. (C. civ. 1078, 1079).
Art. 1069. Clauza penalã este o compensatie a daunelor interese, ce creditorul suferã din neexecutarea obligatiei principale.
Nu poate dar creditorul cere deodatã si penalitatea si obiectul obligatiei principale, afarã dacã penalitatea nu s-a stipulat pentru simpla întârziere a executãrii. (C. civ. 1075 si urm., 1081 si urm., 1087).
Art. 1110. Debitorul, având mai multe datorii, al cãror obiect este de aceeasi spetã, are dreptul a declara, când plãteste, care este datoria ce voieste a desface. (C. civ. 1506).
Cod civil Art. 1068. Creditorul are facultatea de a cere de la debitorul care n-a executat la timp, sau îndeplinirea clauzei penale, sau aceea a obligatiei principale. (C. civ. 1078, 1079).
Art. 1069. Clauza penalã este o compensatie a daunelor interese, ce creditorul suferã din neexecutarea obligatiei principale.
Nu poate dar creditorul cere deodatã si penalitatea si obiectul obligatiei principale, afarã dacã penalitatea nu s-a stipulat pentru simpla întârziere a executãrii. (C. civ. 1075 si urm., 1081 si urm., 1087).
Art. 1110. Debitorul, având mai multe datorii, al cãror obiect este de aceeasi spetã, are dreptul a declara, când plãteste, care este datoria ce voieste a desface. (C. civ. 1506).