avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalitati

este normal ca penalitatile la intretinere sa fie incasate inaintea debitelor ?
si sa mai fii si amenintat cu darea in judecata daca nu le platesti inainte de plata debitelor?
ce se intampla daca pe somatia primita,se face referire la un articol care nu mai este acelasi,sau hotararea guvernului invocata (ex:HG 1386/2004) este de fapt /2003?,sau se invoca statutul asociatiei pe care nu il stii?
care este modalitatea de a ajunge in posesia statutului asociatiei?
Cel mai recent răspuns: maiam , utilizator 18:34, 22 Aprilie 2007
Penalizarile se platesc o data cu datoria, adica daca platesti restanta din luna ..iulie 2006, platesti si penalizarea calculata ptr. luna respectiva, nu poti plati restanta iar pen. o vei plati la.....vara, nu este corect. Nu ai nevoie de statut , activitatea asoc. se desfasoara dupa H.G 400 cu modificarile ulterioare.
Cod civil Art. 1068. Creditorul are facultatea de a cere de la debitorul care n-a executat la timp, sau îndeplinirea clauzei penale, sau aceea a obligatiei principale. (C. civ. 1078, 1079).
Art. 1069. Clauza penalã este o compensatie a daunelor interese, ce creditorul suferã din neexecutarea obligatiei principale.
Nu poate dar creditorul cere deodatã si penalitatea si obiectul obligatiei principale, afarã dacã penalitatea nu s-a stipulat pentru simpla întârziere a executãrii. (C. civ. 1075 si urm., 1081 si urm., 1087).
Art. 1110. Debitorul, având mai multe datorii, al cãror obiect este de aceeasi spetã, are dreptul a declara, când plãteste, care este datoria ce voieste a desface. (C. civ. 1506).
Cod civil Art. 1068. Creditorul are facultatea de a cere de la debitorul care n-a executat la timp, sau îndeplinirea clauzei penale, sau aceea a obligatiei principale. (C. civ. 1078, 1079).
Art. 1069. Clauza penalã este o compensatie a daunelor interese, ce creditorul suferã din neexecutarea obligatiei principale.
Nu poate dar creditorul cere deodatã si penalitatea si obiectul obligatiei principale, afarã dacã penalitatea nu s-a stipulat pentru simpla întârziere a executãrii. (C. civ. 1075 si urm., 1081 si urm., 1087).
Art. 1110. Debitorul, având mai multe datorii, al cãror obiect este de aceeasi spetã, are dreptul a declara, când plãteste, care este datoria ce voieste a desface. (C. civ. 1506).
Cod civil Art. 1068. Creditorul are facultatea de a cere de la debitorul care n-a executat la timp, sau îndeplinirea clauzei penale, sau aceea a obligatiei principale. (C. civ. 1078, 1079).
Art. 1069. Clauza penalã este o compensatie a daunelor interese, ce creditorul suferã din neexecutarea obligatiei principale.
Nu poate dar creditorul cere deodatã si penalitatea si obiectul obligatiei principale, afarã dacã penalitatea nu s-a stipulat pentru simpla întârziere a executãrii. (C. civ. 1075 si urm., 1081 si urm., 1087).
Art. 1110. Debitorul, având mai multe datorii, al cãror obiect este de aceeasi spetã, are dreptul a declara, când plãteste, care este datoria ce voieste a desface. (C. civ. 1506).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am cumparat un lantisor dar n-am platit decat avansul, ce pot pati? timp_pierdut timp_pierdut Am cumparat un lantisor de aur de la o traficanta ,am onorat o parte din plata,dar din motive independente de vointa mea( am piierdut serviciul) nu am putut ... (vezi toată discuția)
Compensare obligatii intre 3 parti - ce contracte folosim? cadmo cadmo Buna ziua am urmatoarea situatie: - o persoana fizica straina X a acordat un imprumut catre o firma romaneasca A la care asociat unic este Y, tot cetatean ... (vezi toată discuția)
Cumul dobanda legala cu actualizarea creantei ionu roman ionu roman Este posibil intr-un litigiu civil ca dobanda legala sa fie cumulata cu actualizarea creantei, in conditiile in care ART. 1088 din CC civil ,, La obligaţiile ... (vezi toată discuția)