Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... certificat concediu medical refuzat de serviciul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

certificat concediu medical refuzat de serviciul contabilitate

Are dreptul serviciul de contabilitate sa refuze preluarea unui concediu medical pe motiv ca va fi refuzat de casa de asigurari , pentru ca nu este corect completat? Medicul refuza sa faca corecturi spunand ca este corect completat. Eu ce fac?????
multumesc!
il puteti depune la registratura societatii cu nr. de inregistrare sau il puteti trimite prin posta cu confirmare de primire. serviciul contabilitate nu se poate subroga in drepturile si obligatiile casei de asigurari de sanatate si nici nu poate cenzura acest tip de acte.
Norma deaplicare a OUG158/2005 spune:
Art. 88. - În înţelesul prevederilor Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, constituie refuzuri justificate la plata indemnizaţiilor următoarele situaţii:
a) nu se face dovada calităţii de asigurat pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate;
b) neîndeplinirea stagiului complet de cotizare, cu excepţiile prevăzute de lege;
c) necompletarea tuturor rubricilor din certificatul de concediu medical de către medicul care a eliberat/vizat respectivul certificat;
d) neprezentarea certificatului de concediu medical în termenele prevăzute de lege;
e) acordarea retroactivă a certificatelor de concediu medical în afara situaţiilor prevăzute de lege;
f) certificate de concediu medical ce depăşesc duratele maxime prevăzute de prezentele norme;
g) amânarea plăţii ca urmare a sesizării comisiilor care efectuează controlul, de către angajatorul care constată eliberări nejustificate de certificate de concedii medicale;
h) alte situaţii similare temeinic fundamentate.