Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot contesta valabilitatea unui contract de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot contesta valabilitatea unui contract de vanzare-cumparare?

Am divortat in decembrie 2008 ,iar de anul trecut (septembrie 2008) sunt in proces de partaj cu fostul. La al IX - lea termen a venit cu un contract de vanzare-cumparare a uneia dintre masini ,contract facut in noiembrie 2008 . El sustine ca am vandut masina in timpul casatoriei si am impartit si banii , dupa care s-a pronuntat divortul(decembrie 2008). Inclusiv pretul de vanzare a fost mult sub pretul real (de la 10000 euro , el vinde cu 3000) ,iar cumparatorul masinii este chiar actuala lui sotie. Cum pot sa dovedesc ca acest lucru este fals si a fost facut fara acordul meu ? Daca nu dovedesc ca acest contract s-a facut fara stirea si acordul meu (mentionez ca nu am incasat 1 leu din suma provenita din vanzare) , masina va fi scoasa din masa bunurilor partajabile . Am un avocat ,dar nu mi-a dat sperante prea mari.
Va multumesc!
Din pacate, legislatia noastra permite vanzarea bunurilor mobile dobandite in timpul casatoriei chiar si fara semnaturile ambilor soti. Astfel, unul din soti poate vinde un bun mobil declarand ca are mandatul tacit al celuilalt .... X-( Si, din pacate, nici nu aveti cum sa dovediti ca nu ati primit nici un ban din vanzarea autoturismului ....doar erati casatoriti #-o
Probabil ca avocatul v-a expus mai pe larg ce v-am descris eu aici
buna ziua.
intrucat pt. vanzarea bunurilor mobile nu este necesar acordul ambilor soti , dvs. puteti solicita introducerea in masa partajabila a sumei de bani obtinute in urma vanzarii autoturismului respectiv.
1. Niciun avocat nu va poate da sperante mari in reusita unui litigiu.
2. Cred ca sunt solutii pentru a solutiona speta d-voastra., fie se contesta valabilitatea prin lipsa consimtamantului expres si scris si prin dol asupra situatiei bunului(adica ati cunoscut ca bunul mai este in proprietatea comuna doar pana in prezent), fie o plangere penala, ori chiar o actiune in pretentii, solicitand suma de bani ce vi se cuvine din vinderea masinii..
contractul acela este valabil 30 de zile de la data intocmirii lui.aflati daca a si radiat-o si inmatriculat-o pe numele ei in 30 de zile, altfel contractul este nul si masina ramane bun comun
stefi_gv, utilizator
Stimata doamna.
Intr-adevar problema dvs este delicata.
Iata ce va sugerez:
- faceti dovada cu inscrisuri (acte), ca cea careia i s-a vandut masina este actuala sotie a fostului dvs sot;
- faceti dovada ca nu ati primit nicio suma de bani din vanzarea autoturismului, eventual prin martori si interogatoriu;
- solicitati ca fostul dvs sot sa depuna la dosar si o copie a cartii de identitate a autoturismului, deoarece in carte este precizata data schimbarii proprietarului autoturismului;
- solicitati instantei de judecata efectuarea unei adrese catre politia comunitara - serviciul de inmatriculari auto prin care sa solicite comunicarea datei la care autoturismul a fost vandut, eventual o copie a contsrctului de vanzare cumparare;
- solicitati instantei de judecata evaluarea ipotetica autoturismului.
Av Mihai Vaduva