Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce inseamna donatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce inseamna donatie?

Buna ziua , as vrea va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: Parintii mei vor sa imi doneze o casa cu uzufruct viager pe ei, , va rog sa imi spuneti daca sotul meu are vreun drept la aceasta casa deoarece ei vor sa imi doneze casa nu mai mie , sotul nu va aparea in contractul, de donatie.
Multumesc
Donatia este un act juridic care produce efecte translative de proprietate. Prin urmare, donatia realizata de catre parintii dvs. are drept efect transferul proprietatii imobiliare in patrimoniu noilor proprietari, respectiv cei gratificati de donator. Daca donatorul va gratifica numai pe dvs. sotul nu are nici un drept asupra lucrului donat.
donatia este un act revocabil facut de catre o parte unei alte parti. prin donatie se transmite dreptul de proprietate de la donator la donatar. donatorul poate transmite bunul oricui doreste fara a fi conditionat de o alta persoana. in cazul dv. parintii va pot dona imobilul in cauza numai dv. in calitate de fiica, fara a tine cont de alte imprejurari. in cazul unui eventual divor de sotul dv. bunul donat nu intra in masa supusa partajului, acesta fiind considerat un bun propriu, chiar daca a fost dobindit in timpul casatoriei.
va rog sa imi spuneti daca sotul meu are vreun drept la aceasta casa deoarece ei vor sa imi doneze casa nu mai mie , sotul nu va aparea in contractul, de donatie.

In eventualitatea unui divort,sotul dvs.nu va avea nici un drept asupra acestei case.
Art. 31 din C.fam.:
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
Donatia este un contract solemn, unilateral si cu titlu gratuit prin care una din parti, numita donator, cu intentie liberala isi micsoreaza in mod actual si irevocabil patrimoniul sau cu un drept (real sau de creanta), marind patrimoniul celeilalte parti, numita donatar, cu acelasi drept, fara a urmari sa primeasca ceva in schimb (art. 801 si 803 C. civ.)2
NU NU VA AVEA NICI UN DREPT CONFORM ART 31 DIN CODUL FAMILIEI bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
Zamfir Cristian, Avocat
catalin ciobanu a scris:

donatia este un act revocabil facut de catre o parte unei alte parti. prin donatie se transmite dreptul de proprietate de la donator la donatar. donatorul poate transmite bunul oricui doreste fara a fi conditionat de o alta persoana. in cazul dv. parintii va pot dona imobilul in cauza numai dv. in calitate de fiica, fara a tine cont de alte imprejurari. in cazul unui eventual divor de sotul dv. bunul donat nu intra in masa supusa partajului, acesta fiind considerat un bun propriu, chiar daca a fost dobindit in timpul casatoriei.

Discutabil :)