Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... speta pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

speta pensie alimentara

in luna aprilie 2009 mama minorului face plangere la parchet pentru abandon de familie ( tatal nu a platit pensia alimentara pentru minor timp de 10 ani ) . suntem in luna mai 2010 . parchetul pana la aceasta data nu a luat nici o masura . nu a catadicsit nici macar sa trimita un raspuns scris. tatal continua ba sa sara de la plata cate o luna , ba nu plateste toata suma. ce este de facut ?
mancipri, utilizator
Solicitati Parchetului sa va comunice in ce stadiu se afla solutionarea plangerii dumneavoastra depusa in luna aprilie 2009.
Cum aveti pensia stabilita prin hotarare in suma fixa?Care este data ramanerii defintive si irevocabile prin care s-a fixat pensia?
Mai exista posibilitatea executarii silite dar numai daca tatal poate fi executat pe ceva, casa, bunuri, conturi, salariu.Reveniti cu detalii, pentru un raspuns complet.
copilul nascut in 1999. inainte de divort in anul 2001 fiind despartiti in fapt tatal este obligat la plata unei pensii catre minor in valoare de 350.000 lei vechi. nu plateste nimic . in anul 2003 se pronunta divortul si prin hotararea de divort tatal este obligat la plata unei pensii ptr. minor in valoare de 600.000 lei vechi lunar .nu plateste niciodata .in urma depunerii in aprilie 2009 a plangerii penale si chemat fiind la interogatoriu la politie incepe sa plateasca cate 60 ron / luna (din aprilie 2009 inclusiv, dar nimic din urma ) . in luna septembrie 2009 mama depune cerere in instanta ptr. marirea pensiei.in luna decembrie 2009 se da o hotarare prin care il obliga la plata unei sume cu titlu de pensie alimentara penru minor , in valoare de 140 ron/luna pana la majorat.din aprilie 2009 a platit pana in decembrie 2009 suma de 60 ron/luna . nu a platit diferenta de la 60 ron la 140 ron pe lunile septembrie 2009 - decembrie 2009 . pe 2010 a platit pe lunile ian, feb, aprilie , cate 140 ron .nu a platit pe luna aprilie 2010 si luna si pana la acesta data nu a facut plata pe luna mai 2010.
Da, este clar plateste total anapoda.
Astfel de situatii sunt extrem de frecvente datorita tatilor care nu inteleg ca au responsabilitatea achitarii pensiei de intretinerii catre copii lor.
Daca mama nu are pe ce anume sa solicite executarea silita este foarte greu, insa sa mentina plangerea penala pana la achitarea sumei restante ( banutii pot fi recuperati doar pe 3 ani in urma.
Atentie! plangerea de abandon de familie trebuie din nou formulata pentru debite urmatoare cand plata nu se face 2 luni consecutiv ( aveti deja 2 luni aprilie si mai) , pentru ca solutionarea plangerii penale are in vedere doar debitul restant la data plangerii.
Sper sa fi fost eu suficient de explicita ca sa intelegeti cum stau lucrurile.
este vorba de plata pe ultimii 3 ani anterior plangerii penale ( 60 ron/ lunar ) , diferenta de 80 ron / lunar ( de la 60 la 140 ron ) neplatita pe lunile sept,oct,noi,dec, 2010 si de asemenea neplata pensiei ( 140 ron/ luna ) pe lunile martie si mai 2010 ( nu sunt 2 luni consecutive ) cum sa procedeze ?
mancipri, utilizator