Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura cu TVA pentru sponsorizare?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura cu TVA pentru sponsorizare?

In anul 2006 firma noastra a facut o sponsorizare de bunuri la o primarie. A fost intocmit contract de sponsorizare si PV de predare a bunurilor.
Problema mea este ca in contractul de sponsorizare suma este mai mare decat valoarea din contabilitate a bunului. Pentru bunurile sponsorizate, seful meu a emis o factura cu TVA catre primarie - asa au cerut cei de la primarie.
In contabilitate am bunul la 100 lei, este facturata sponsorizarea catre primarie la 500 lei + TVA.
Cum inregistrez in contabilitate aceasta sponsorizare?:((
In codul fiscal 2006 art. 128 apare asa:

(9) Nu constituie livrare de bunuri, in sensul alin. (1):
......
e) acordarea in mod gratuit de bunuri ca mostre in cadrul campaniilor publicitare, pentru incercarea produselor sau pentru demonstratii la punctele de vanzare, alte bunuri acordate in scopul stimularii vanzarilor;
f) acordarea de bunuri, in mod gratuit, in cadrul actiunilor de sponsorizare, de mecenat, de protocol, precum si alte destinatii prevazute de lege, in conditiile stabilite prin norme.

In codul fiscal 2007 este asa:
f) acordarea de bunuri de mica valoare, in mod gratuit, in cadrul actiunilor de sponsorizare, de mecenat, de protocol/reprezentare, precum si alte destinatii prevazute de lege, in conditiile stabilite prin norme.

Deci daca vreau sa sponsorizez un mijloc fix este livrare de bunuri? In 2006 nu eram obligata sa fac factura, in 2007 intocmesc factura si platesc TVA?