Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... ACTE DE REZIDENTA SAU CETATENIE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

ACTE DE REZIDENTA SAU CETATENIE

Buna ziua.
Numele meu este Nicolae si as avea o intrebare pentru ca nu gasesc raspus concret pe nicaieri.
Sunt casatorit de 3 ani cu o cetateanca de nationalitate spaniola si din urma acestei relatii a aparut fructul dintre noi doi . O fetita ce are acum 2 ani si 5 luni care bine inteles sa nascut in spania .
Intrebarea mea este : Cum as putea obtine pentru ea acte de indentitate in rominia de rezidenta sau de cetatenie pentru ca in rominia detin bunuri si in ziua de miine mi-as dorii sa le detina ea.eU IN SPANIA NU SUNT CETATEN CI REZIDENT.
Astept raspun daca poate cineva sa ma ajute pe adresa de e-mail aandreakit@hotmail.com
Cu mult respect nicolae
Potrivit Legii nr.21/1991, sunt, de asemenea, cetăţeni români copiii care s-au născut în străinătate şi ambii părinţi sau numai unul dintre ei are cetăţenia română.

Chiar daca detineti bunuri in tara, in cazul decesului dvs fiica va mosteneste.
Cetatenii romani aflati in strainatate pot depune cerere pentru eliberarea primului act de identitate impreuna cu documentele prevazute de lege la misiunile diplomatice sau la oficiile consulare ale Romaniei din statul respectiv.

Documentele necesare pentru eliberarea unei carti de identitate (documente obligatorii, indiferent de motivul pentru care se elibereaza):
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- certificatul de nastere al solicitantului si ale copiilor cu varsta mai mica de 14 ani;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu;
- chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate;
- timbru fiscal sau documentul cu care face dovada achitarii, in conditiile legii, a taxei extrajudiciare de timbru;
Pe langa aceste documente, mai sus enumerate, mai sunt necesare si alte documente, in functie de motivul pentru care se solicita eliberarea cartii de identitate, precum si de starea civila a solicitantului, astfel:
In cazul eliberarii cartii de identitate la implinirea varstei de 14 ani:
- actul de identitate al unuia dintre parinti sau al reprezentantului legal;
- certificatul de casatorie al parintilor. Minorul depune cererea pentru eliberarea actului de identitate, însotit de unul dintre parinti .
In conformitate cu prevederile alin. (2) al art. 14 din O.U.G. nr. 97/2005, eliberarea primului act de identitate nu se poate face pe baza de procura speciala.

Cornel Vasile, Consilier juridic