Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revizuire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revizuire

Buna ziua!
O hotarare irevocabila mai poate fi atacata prin revizuire?
Multumesc!
Da, insa trebuie sa se incadreza in motivele prevazute de art. 322 din Codul de procedura civila.
Potrivit art.322 C.proc.civ. fac obiectul revizuirii hotărârile rămase definitive în instanţa de apel sau prin neapelare, precum şi hotărârile date de o instanţă de recurs atunci când evocă fondul. În această din urmă categorie intră hotărârile prin care tribunalele şi curţile de apel au admis recursul şi au modificat hotărârea atacată pe chestiuni de fapt, în baza înscrisurilor noi, în special în cazul recursului exercitat în condiţiile art.304 ind.1 C.proc.civ., precum şi hotărârile pronunţate în reju-decarea fondului după casarea cu reţinere.