Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contabil....
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contabil....

Buna ziua,ma pueti indruma...sa imi spuenti care sunt conditiile pe care sa le indeplineasca un absolvent pt a puea exercita profesia de contabil?ma refer la contabil cu drept de semnatura..si care este legea care prevede aceste conditii de exercitatii a profesiei de contabil?
Pt expert contabil,care sunt pasii?
Multumesc frumos
Calitatea de contabil autorizat (ca si cea de expert contabil) se dobandeste pe baza de examen.

Conform art. 5 din Ordonanta 65/1994, poate dobandi calitate de contabil autorizat persoana care indeplineste urmatoarele conditii:
a) are capacitatea de exercitiu deplina;
b) are studii economice superioare si o practica in specialitatea contabilitate de cel putin 2 ani sau studii economice medii si o practica in specialitate de cel putin 4 ani;
c) nu a suferit nici o condamnare care, potrivit legislatiei in vigoare, interzice dreptul de gestiune si de administrare a societatilor comerciale;
d) a reusit la examenul de contabil autorizat.

Contabilul autorizat poate executa pentru persoanele fizice si juridice urmatoarele lucrari:
a) tine contabilitatea operatiunilor economico-financiare prevazute in contract;
b) intocmeste bilantul contabil;
c) contabilul autorizat cu studii superioare poate sa verifice si sa certifice bilantul contabil si sa indeplineasca obligatiile prevazute de lege pentru cenzorii numiti la societatile comerciale.
Contabilii autorizati pot sa-si exercite profesia individual ori in societati comerciale de expertiza contabila.