avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Carte de munca + PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Carte de munca + PFA

Buna ziua,

As fi interesat care ar fi costurile reale pentru un PFA (norma de venit) daca exista si o carte de munca asociata.

Incerc sa postez ceea ce stiu:
1) 5.5% - sanatate - obligatoriu, chiar daca exista si o carte de munca (din venitul real sau din norma de venit?)
=> Fiindca am aflat ulterior ca e la norma de venit, o sa raspund tot eu :) Concluzie: se va plati 21.5% din venitul la norma.
2) minim 16 RON pentru pensii - (este obligatoriu cu carte de munca?)
3) Impozitul de 16% pe norma de venit - (banuiesc ca este obligatoriu)

Intrebari
1) Ar mai fi si alte costuri in afara de cele specificate?
2) In cazul in care exista facturi lunare cu cheltuieli pe PFA, cum afecteaza acestea impozitul? Din cate stiu 19% din valoarea lor va fi scazuta din impozit.
a) Se accepta si facturi externe in EURO? (Spania, Franta, Anglia)
b) Ce se intampla cand cuantumul de 19% din facturi/cheltuieli depaseste valoare impozitului?

3) In cazul in care exista doar venit pe PFA, cum se justifica plata pentru sanatate in fata medicului de familie?
4) Puteti aprecia in ce sens s-ar putea schimba legea pentru PFA-uri?

Multumesc frumos anticipat,

--
Cu respect,
Dragos
Ultima modificare: Luni, 31 Mai 2010
dragos.rusu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Relidaniela Voicu , Consilier juridic 20:54, 28 Decembrie 2010
cheltuielile necesare pentru ca PFA-ul sa-si poata desfasura activitatea (ex: chirie ptr sediu, utilitati ptr sediu, consumabile etc) sunt deductibile in limitele prevazute de Codul Fiscal, astfel cu cat cheltuielile deductibile sunt mai mari cu atat scade impozitul .

Puteti factura si in EURO.

La medicul de familie faceti dovada calitatii de asigurat cu adeverinta de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
aianaa a scris:

cheltuielile necesare pentru ca PFA-ul sa-si poata desfasura activitatea (ex: chirie ptr sediu, utilitati ptr sediu, consumabile etc) sunt deductibile in limitele prevazute de Codul Fiscal, astfel cu cat cheltuielile deductibile sunt mai mari cu atat scade impozitul .

Puteti factura si in EURO.

La medicul de familie faceti dovada calitatii de asigurat cu adeverinta de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.


Multumesc pentru raspuns.
Aveti idee daca exista cheltuieli deductibile la venitul normat?


--
Cu respect,
Dragos
dragos.rusu a scris:
Aveti idee daca exista cheltuieli deductibile la venitul normat?

Nu, la venitul normat nu exista asa ceva. Nu exista nici contabilitate. Platiti taxele si impozitele aplicate la norma, punct.
intr-adevar, daca optezi ptr norma de venit nu mai intra in discutie deductibilitatea cheltuielilor.
va pot raspunde partial, dar sper sa va ajute.
1 - la casa de Pensii val. contributiei lunare este 31.3% din venitul asigurat (=norma de venit / 12 luni), dar se achita trimestrial. Inscrierea la Pensii este obligatorie doar daca nu sunteti in paralel, salariat.
2 - la Casa de sanatate este obligatorie, contrib. este intr-adevar 5,5% din venitul asigurat. Va sugerez sa optati si pt plata procentului de 0,85% - " contributiapt indemnizatii si concedii", optionala de altfel, dar care va ajuta la decontarea unui eventual concediu medical. Se completeaza formulare separat in acest sens.
va recomand www.pfacontabilitate.ro si www.calcule.ro

Alte discuții în legătură

Somer si pfa teoliki teoliki La locul de munca e posibil sa fim disponibilizati (probabil cu optiunea de a merge in somaj de la stat)...Intrebarea mea este daca in perioada in care ... (vezi toată discuția)
Cat poat sa iau somajul..leii croydor croydor Buna ziua am si eu o intrebare daca ati putea s ama ajutatzi cu un rsp.concret...din data de 01-01-2010 am intrat in somaj ptr 9 luni.salariu brut pe ... (vezi toată discuția)
Somaj ,dupa concediu de cresterea copilului -2 ani alinaramona alinaramona care este modalitatea de calcul a somajului pt. mamicile care au terminat concediul de crestere a copilului caz concret -nu am fost de la inceput in acest ... (vezi toată discuția)