Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Obligatia de a face
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Obligatia de a face

Chemarea in judecata a Institutiei Prefectului, Serviciul Inmatriculari, pentru a o obliga la inmatricularea unui autoturism se poate face cu ajutorul Ordonantei Presidentiale? Ce sanse are pt admisibilitate?
Prin cererea de ordonanta presedintiala pe care doriti sa o formulati, se tinde la însasi solutionarea fondului, ceea ce este inadmisibil , masura solicitata a fi dispusa neavând caracter vremelnic.
Deosebit de aceasta, Legea contenciosului administrativ instituie reguli speciale de procedura , institutia ordonantei presedintiale nefiind aplicabila în cauzele în care intra sub incidenta acestui act normativ.
In speta ne aflam în prezenta unui refuz al Serviciul Inmatriculari , în calitatea sa de autoritate publica, de a rezolva o cerere privitoare la un interes legitim privat, cauza intrând sub incidenta art.1 din Legea nr.554/2004 .
In ce masura însa acest refuz este sau nu justificat se poate constata numai în cadrul procesual reglementat de art.8, art.11 si art.12 din acest act normativ , în urma solutionarii în fond a cauzei de catre instanta de contencios administrativ .
In concluzie, ordonanta va fi respinsa ca inadmisibila.
Ms mult de raspuns, banuiam eu ca acesta va fi...citesem inainte despre O.P....dar speram eu la ceva minune...aveam in cap ceva de genu...sa invoace dreptul la libera circulatie sau necesitatea inmatricularii autotuismului pt deplasarea la locul de munca( in vederea pastrarii acestuia)...intrucat de unde se deplaseaza proprietarul autoturismului nu are posibilitatea la mijloc de transport in comun.
Nu am spus ca nu se poate obtine aceasta inscriere, dar nu pe cale de ordonanta presedintiala, ci în urma solutionarii în fond a cauzei de catre instanta de contencios administrativ .
da stiu ca se poate pe fond...eu speram sa tina si o.p. ! ms mult pt raspuns !