avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... proces neplata salarului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

proces neplata salarului

Am dat in judecata firma la care lucrez pentru neplata salarului. Am avut prima infatisare sapt trecuta si azi am citit pe site solutionarea: firma este obligata sa-mi plateasca salarul, dar mai scrie ca cererea in legatura cu bonurile de masa a fost respinsa (eu am anexat la dosar si o copie dupa contractul de munca in care se vedea ca eu am dreptul si la bonuri lunar). Dc bonurile nu???

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ENIKON , utilizator 16:53, 2 Iunie 2010
Alocatia pentru tichetele de masa este suportata integral pe costuri de catre angajator, si se acorda in limita prevederilor bugetului de stat sau, dupa caz, ale bugetelor locale, pentru unitatile din sectorul bugetar, si in limita bugetelor de venituri si cheltuieli aprobate, potrivit legii, pentru celelalte categorii de angajatori.
Daca angajatorul dv. a facut dovada ca pentru anul respectiv nu a mai avut alocate fonduri pentru tichete de masa, nu mai poate fi obligat la plata contravalorii acestora.
Multumesc pt raspuns.
Am o alta intrebare: azi am fost la Arhiva la Tribunal si am cerut sa vad dosarul. Nu mi s- a dat voie. Mi s a zis ca trebuie sa astept sentinta prin posta.......:(
Ultima modificare: Luni, 31 Mai 2010
ioana2525, utilizator
Nu vi s-a permis pentru ca nu aveati ce vedea.
Dosarul se afla inca la redactarea sentintei la completul de judecata, nu este in arhiva.
De aceea vi s-a spus sa mai asteptati, pentru ca se misca greu cu redactarea.
ioana2525 a scris:

Am dat in judecata firma la care lucrez pentru neplata salarului. Am avut prima infatisare sapt trecuta si azi am citit pe site solutionarea: firma este obligata sa-mi plateasca salarul, dar mai scrie ca cererea in legatura cu bonurile de masa a fost respinsa (eu am anexat la dosar si o copie dupa contractul de munca in care se vedea ca eu am dreptul si la bonuri lunar). Dc bonurile nu???

Multumesc anticipat.

Am si eu o intrebare, daca se poate si aveti timp sa-mi raspundeti v-as fi recunascatoare.
Nu am mai primit salariul de 5 luni, dupa multe insistente ni s-a mai dat un salariu (pe ianuarie). Alta solutie nu vad decat sa dau in judecata angajatorul, insa nu am mai avut nicio experienta de genul acesta, si as vrea sa va intreb daca implica anumite costuri, si daca se solutioneaza repede, si de ce acte am nevoie ca sa dovedesc neplata salariului? Voi avea si nevoie de un avocat, nu? Remuneratia acestuia reprezinta un procent din banii ce urmeaza sa-i primesc sau cum se face?
Multumesc
Pentru drepturi banesti nu aveti nevoie de avocat. Faceti o cerere catre Tribunalul din orasul dvstra la care anexati copie dupa contractul de munca si copie dupa contul bancar in care doriti sa vi se trimita banii Puteti cere judecarea in lipsa, conform prevederilor art. 242, alin. 2 Procedura civila (va programeaza mai repede). Dupa care asteptati citatia, prima infatisare, etc...o sa primiti prin posta.

Alte discuții în legătură

Drepturi banesti! cata26 cata26 Am si eu o intrebare!Am lucrat la o firma cam 1 luna la negru si dupa aia am semnat cim!Nu am luat banii pe luna respectiva t!Cum pot sa il dau in judecata pe ... (vezi toată discuția)
Codul muncii-ce articole trebuie scrise in cererea de chemare in judecata a fostului patron? dorudoru dorudoru In situatia de fata ? 1 ). Neplata salariilor-incepind din luna ,Aprilie 2011- pina in prezent Ce articol din Legea Codului Muncii trebuie invocat ? 2 ... (vezi toată discuția)
Demisie mctzoana mctzoana As dori sa stiu daca mi depun demisia luna aceasta, am dreptul sa iau bonurile de masa aferente lunii iunie si ce zile mai lucrez din iulie. Daca da, si ... (vezi toată discuția)