Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de somaj

am intrat in somaj pe data de 27 ian. 2010,actele au sosit de la BUCURESTI PE DATA DE 22 MARTIE 2010,IAR EU LE -AM DEPUS LA AJOFM PLOIESTI PE 31 MARTIE 2010.AM PRIMIT SOMAJ NUMAI DE PE 31 MARTIE 2010.DIN URMA DE LA 27 IAN. 2010 SI PANA LA DATA CAND AM DEPUS ACTELE NU AM PRIMIT NIMIC.VA ROG SA M-A AJUTA-T.
Legea somajului, la art.38 prevede urmatoarele:
(1) Indemnizatia de somaj se acorda persoanelor prevazute la art. 17, la cerere, dupa caz, de la data:
a) incetarii raporturilor de munca;
b) incetarii raporturilor de serviciu;
c) incetarii mandatului pentru care au fost numite sau alese;
d) expirarii duratei sau desfacerii contractului militarilor angajati pe baza de contract.
e) incetarii calitatii de membru cooperator;
f) incetarii contractului de asigurare pentru somaj;
g) incetarii motivului pentru care au fost pensionate;
h) incetarii motivului pentru care au fost suspendate raporturile de munca sau de serviciu;
i) ABROGAT;
j) ramanerii definitive a hotararii judecatoresti;
k) incetarii activitatii desfasurate exclusiv pe baza conventiei civile;
l) expirarii perioadei de 60 de zile, prevazuta la art. 17 alin. (2) lit. a);
m) absolvirii, pentru cazurile prevazute la art. 17 alin. (2) lit. b);
n) expirarii perioadei de 30 de zile, prevazuta la art. 17 alin. (2) lit. c).
(2) Indemnizatia de somaj se acorda de la data prevazuta la alin. (1), daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca, in termen de 30 de zile de la aceasta data.
(3) Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data prevazuta la alin. (1), indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevazut la alin. (3) este termen de decadere din drepturi.

Deci, daca nu ati depus dosarul in termen de 30 de zile calendaristice de la data incetarii contractului de munca, indemnizatia de somaj o primiti de la data depunerii cererii la AJOFM.