Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contractul de imprumut intre societati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contractul de imprumut intre societati

Buna ziua,
Este legal ca asociatul sa se imprumute de la societate?
Exista o limita a sumei imprumutate?

Multumesc
Da este legal, iar limita nu este.
In primul rind, pentru a face acest lucru aveti nevoie de Contract de imprumut, in care sa se specifice ca suma imprumutata va fi returnata in 12 luni.
Daca suma depaseste 10.000 euro - se pare ca ve-ti avea nevoie de avizul
BNR.
Societatea mea are foooooarte multi bani in casa. Credeti ca as putea ,,imprumuta" asociatul cu 1.000.000 ron?
Asociatii, conform legii 31/90 republicata, nu au dreptul sa utilizeze in scopuri personale banii si bunurile din patrimoniul societatii.
puteti imprumuta banii, nu se considera utilizare in interes propriu a bunurilor/fondurior societatii atit timp cit exista un contract de imprumut.
Nu exista limita de termen sau suma ptr imprumut.