Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general imprumuturi intre societati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

imprumuturi intre societati

Buna ziua.E prima oara cand scriu o intrebare pe acest forum, in speranta ca voi gasi un mic ajutor. Se poate ca o societate sa imprumute o alta societate, fara ca acestea sa aiba vreo legatura intre ele?Daca e legal?Multumesc
Sigur ca se poate.
Faceti la notar un contract de imprumut sau un contract de imprumut cu garantie imobiliara daca societatea la care ii dati imprumut garanteaza cu imobil pentru societatea care da banii.
Daca societatile au asociat unic apoi se prezinta aceste persoane cu buletinul, CUI, acte constitutive ale societatilor din care reisese ca sunt asociati unici, eventual certificat constatator de la registru.
Daca vreuna dintre societati are mai multi asociati, ori merg toti, ori societatea SRL face o delegati pentru unul dintre ei sa reprezinte SRL ul. Daca e SA trebuie hotararea asociatilor sa dea sau sa i-a imprumut.
Daca semnati imprumut fara garantie, aveti grija sa fie la notar, pt. ca apoi conf. art. 66 legea notarilor in caz in care nu va recuperati banii dati imprumut, contractul constituie titlu executoriu, si cu un executor judecatoresc va puteti recupera banii, daca societatea la care i-ati dat are ceva pe numele ei, are ceva ce se poate recupera.
Va multumesc mult
Imprumutul cu o suma de bani intre doua societati comerciale nu este permis de legislatia comerciala decat in situatia in care aveti in obiectul de activitate al societatii, prevazut in mod expres, acest obiect de activitate.
Conform legii numai societatile comerciale care desfasoara activitati bancare in conditiile strict prevazute de lege au acest drept.
Imprumutul este perfect legal cata vreme este o operatiune ocazionala.
@Andreea

Care este baza legala ???
ContSters109653, utilizator