avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Profit pe piata de Capital - Ajutorul de Somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Profit pe piata de Capital - Ajutorul de Somaj

Eu sunt in concediu de crestere a copilului, sunt somera si iau si Ordonanta. Am dreptul sa inregistrez vreun venit din tranzactii bursiere (profit din tranzactii pe piete de capital) astfel incat sa nu pierd Ordonanta, Ajutorul de Somaj sau Indemnizatia pentru cresterea copilului ?
Un venit de acest gen - investitii - ar putea conduce la anularea indemnizatiilor susmentionate ?
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 09:47, 4 Iunie 2010
Banuiesc ca "luati ordonanta" inseamna ca beneficiati de indemnizatia de crestere a copilului. Ea nu are nicio legatura cu veniturile din investitii, ci doar cu veniturile din activitati profesionale. Puteti inregistra venituri din investitii, chirii, etc, oricat de mari.

Nu inteleg totusi cum cumulati CIC cu indemnizatia de somaj.

PS: Va rog sa nu mai deschideti acelasi topic de mai multe ori, acest lucru contravine regulamentului de postare.
Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2010
ContSters20980, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cic pentru o persoana care dobandeste calitatea de administrator intr-o societate comerciala Costinel Burca Costinel Burca Am urmatoarele situatii: [b]Situatia numarul 1. [/b] Peste cateva zile, o persoana de sex feminin beneficiara de concediu pentru crestere si ingrijire ... (vezi toată discuția)
Cic imariana1 imariana1 CIC obligatoriu si pentru tati o luna? (vezi toată discuția)
Relizez venituri din chirii, pot beneficia de indemnizatie de somaj? adybican adybican Buna ziua, Am fost sa-mi depun actele pentru somaj da r mi s-a spus ca datorita faptului ca am un apartament inchiriat nu voi beneficia de ajutorul de ... (vezi toată discuția)