Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune-termen minim si maxim
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune-termen minim si maxim

Am inteles din discutii, ca termenul maxim de acceptare a succesiunii este de 6 luni, dar care este termenul minim, curgand de la data decesului, la care se poate dezbate succesiunea?
nu exista termen minim sau maxim
daca dezbateti succesiune in termen de 2 ani sunteti scutiti de la plata impozitului de 1% pt imobile
acceptarea expresa se face în termen de 6 luni de la decesul celui a carei succesiune urmeaza să se dezbată. nu exista un termen minim, dezbaterea succesorala poate avea loc oricând, cu condiţia acceptarii exprese sau tacite a moştenirii.
Mostenitorii sunt obligati ca in termen de 6 luni de la decesul autorului lor, sa isi manifeste expres (ori tacit) acceptarea succesiunii sau renuntarea la ea. Nerespectarea acestui termen atrage sanctiunea decaderii din dreptul de a mai exercita dreptul de optiune succesorala, iar persoana devine straina de succesiune.

Mai mult succesiunea devine vacanta.
Teoretic, puteti dezbate succesiunea si a doua zi dupa deschiderea ei ( data decesului).
Practic, notarii lasa sa curga termenul de 6 luni ( termen de optiune succesorala, in care se poate accepta/renunta) pt ca sa aiba timp si eventuali mostenitori sa isi exercite aceasta optiune.
In concluzie, in practica, se accepta succesiunea in termen de 6 luni si dupa ce curg acestea se dezbate, preferabil in termen de 2 ani pt a nu plati impozit.