Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se acorda sporul de vechime in munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se acorda sporul de vechime in munca?

Daca primaria a angajat persoane potrivit art. 78 si 79 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, trebuie sa le acorde si sporul de vechime in munca? ITM-ul zice ca nu.....
1. Nici in Legea 76/2002, nici in Normele de aplicare a ei nu este scris ceea ce v-a zis de la ITM.
2. Solicitati ITM sa va dea baza legala a ceea ce a spus.
În conformitate cu prevederile art. 16 alin 3) din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii, cu modificările şi completările ulterioare, munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă îi conferă salariatului vechime în muncă.
Vechimea în muncă poate fi dovedită cu carnetul de muncă, precum şi cu alte acte doveditoare, conform legii.
În situaţia persoanelor care au beneficiat de indemnizaţia de şomaj, perioadele respective constituie vechime în muncă numai dacă drepturile aferente s-au primit sub imperiul Legii 1/1991 privind protecţia socială a şomerilor şi reintegrarea lor profesională, deoarece, potrivit art. 15 din acest act normativ, perioada pentru care o persoană este îndreptăţită să primească ajutor de şomaj sau de integrare profesională constituie vechime în muncă.
Întrucât Legea nr. 1/1991 a fost abrogată de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea forţei de muncă, începând cu data de 01.03.2002, data intrării în vigoare a acestei legi, această perioadă nu mai este recunoscută de lege ca fiind vechime în muncă.
Aşadar, numai perioada în care o persoană a primit indemnizaţie de şomaj în baza Legii nr. 1/1991 constituie vechime în muncă şi poate fi valorificată la calculul sporului de vechime.
După intrarea în vigoare a Legii nr. 76/2002, perioada în care o persoană a primit indemnizaţie de şomaj se ia în calcul pentru stabilirea drepturilor la pensie nu şi pentru acordarea sporului de vechime.
Prevederile legale invocate se aplică indiferent dacă o persoană a beneficiat de indemnizaţia de şomaj înainte sau după ce s-a angajat şi i s-a întocmit carnet de muncă.
În consecinţă, constituie vechime în muncă perioada în care un salariat a beneficiat de indemnizaţia de şomaj, cu condiţia ca drepturile aferente să fi fost acordate în perioada în care Legea nr. 1/1991 era în vigoare.
alexandru andra:
1. Aveti dreptate dar mi se pare ca intrebarea userului nu era daca perioada de somaj intra ca vechime pentru spor ci daca angajatorul trebuie sa le acorde spor de vechime sau nu.
2. Daca ati inteles altfel decat mine intrebarea userului, si i-a fost de folos, este foarte bine!
tudorvaleriu a scris:

alexandru andra:
1. Aveti dreptate dar mi se pare ca intrebarea userului nu era daca perioada de somaj intra ca vechime pentru spor ci daca angajatorul trebuie sa le acorde spor de vechime sau nu.
2. Daca ati inteles altfel decat mine intrebarea userului, si i-a fost de folos, este foarte bine!

Asa este, oricum multumesc pentru raspunsuri!
Augusta2010, utilizator
Augusta2010 a scris:

Daca primaria a angajat persoane potrivit art. 78 si 79 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, trebuie sa le acorde si sporul de vechime in munca? ITM-ul zice ca nu.....

Da, trebuie acordat si sporul de vechime ... art.16 alin.3 din Legea nr.330/2009 prevede ca, pentru acordarea gradatiei corespunzatoare transei de vechime in munca, angajatorul va lua in considerare integral si perioadele lucrate anterior in alte domenii de activitate decat cele bugetare.