Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara!

buna ziua! va rod mult ajutati-ma cu un sfat la urmatoarea problema,cat i se cuvine ca pensie alimentara unui copil al carui tata nu este angajat in romania? el munceste in italia ,dar fara acte,noi neputand demonstra venitul ce il obtine acolo! dupa procesul ce va urma pt custodia baietelului,in ce conditii tatal il va putea vizita,tinand cont ca mamei ii va fi incredintat copilul!! multumesc mult!!!
1/4 din salariul minim pe economie.
Ma intreb ce se va intampla daca se vor reduce salariile.
Se vor micsora si pensiile alimentare...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

1/4 din salariul minim pe economie.
Ma intreb ce se va intampla daca se vor reduce salariile.
Se vor micsora si pensiile alimentare...

se vor micsora si pensiile de intretinere... dar ele ramin tot 1/4 din salariul minim pe economie...
La Judecatoria Suceava s-a pronuntat o hotarare inovatoare in sensul ca paratul recunoscand ca lucreaza in Grecia si fara a se mai face si alte probe s-a pronuntat o hotarare prin care il obliga la plata unei pensii de intretinere raportata la slariul minim pe economie prezumat al emigrantului muncitor roman in Grecia de 600 de euro.O sa va para o hatarare neintemeiata dar vom afla care va fi hotararea instantei de apel.Sper ca o va modifica.
multumesc mult pentru ajutor! :D
va rog sa imi spuneti ,daca custodia copilului o are mama,ce drepturi mai are tatal asupra baietelului? are dreptul legal la vizita? daca da,de cate ori pe luna? multumesc frumos!