avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA taxa de prima imatriculare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA taxa de prima imatriculare

Am achizitionat prin leasing, ca persoana fizica, un autoturism
Societatea de leasing mi-a facturat taxa de prima imatriculare la care a adaugat TVA.

Cat de corecta si legala este situatia de fata?
Ultima modificare: Miercuri, 9 Iunie 2010
buly1976, utilizator
Cel mai recent răspuns: buly1976 , utilizator 09:32, 2 Iulie 2010
intrebarea mea este de ce v-a facturat-o acum? s-a facut transferul dreptului de proprietate?

ca si idee generala, impozitele si taxele sunt cuprinse in baza de impozitare.
nu s-a facut
taxa au platit-o firma de leasing la imatricularea masini
si au refacturat-o catre mine imediat ce au efectuat plata
vedeti ce este stipulat in contractul de leasing vizavi de aceasta taxa de poluare si actionati in consecinta.
in contract e stipulat:
Art. 1.2. Conditii Generale: "Orice alte costuri, prezente şi viitoare, suportate de Finanţator în legătură cu Contractul sau Bunul (ex.: taxe, impozite amenzi, servicii de asistenta juridică şi eventual judecată, cheltuielile suplimentare legate de executarea creanţelor sale din prezentul Contract) sunt datorate de către Utilizator şi trebuie plătite în maxim 7 zile lucrătoare de la data primirii solicitării de plată din partea Finanţatorului"

Art. 3.2. Conditii Specifice: "La toate sumele se va adăuga T.V.A. conform legislatiei în vigoare."



Acum nu stiu daca ce au stipulat ei in contract are temei legal
Ultima modificare: Marți, 15 Iunie 2010
buly1976, utilizator
buly1976 a scris:

in contract e stipulat:
Art. 1.2. Conditii Generale: "Orice alte costuri, prezente şi viitoare, suportate de Finanţator în legătură cu Contractul sau Bunul (ex.: taxe, impozite amenzi, servicii de asistenta juridică şi eventual judecată, cheltuielile suplimentare legate de executarea creanţelor sale din prezentul Contract) sunt datorate de către Utilizator şi trebuie plătite în maxim 7 zile lucrătoare de la data primirii solicitării de plată din partea Finanţatorului"

Art. 3.2. Conditii Specifice: "La toate sumele se va adăuga T.V.A. conform legislatiei în vigoare."



Acum nu stiu daca ce au stipulat ei in contract are temei legal


Temeiul legal il reprezinta art. 137 alin (2) lit a) din Codul Fiscal cu privire la TVA:
(2) Baza de impozitare cuprinde următoarele:
a) impozitele şi taxele, dacă prin lege nu se prevede altfel, cu excepţia taxei pe valoarea adăugată;
la care se adauga urmatoarele prevederi din normele metodologice de aplicare a Codului Fiscal:
(7) Orice cheltuieli cu impozitele şi taxele datorate de o persoană impozabilă în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, dacă nu sunt incluse în preţul bunurilor livrate ori al serviciilor prestate, ci sunt recuperate de la clienţi prin refacturare, se cuprind în baza de impozitare a taxei pe valoarea adăugată, potrivit prevederilor art. 137 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal. De exemplu, ecotaxa datorată potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 105/2006, cu modificările şi completările ulterioare, chiar dacă nu este cuprinsă în preţul bunurilor livrate, ci este facturată separat, se cuprinde în baza impozabilă.
Ultima modificare: Duminică, 20 Iunie 2010
Conta Orasanu, Consultant fiscal

Alte discuții în legătură

Tva perceput corect? cristinalauraconst cristinalauraconst Buna ziua, am o problema legat de un tva si nu stiu cum este corect. In 2008 am achizitionat o masina in leasing pentru care firma de leasing a platit ... (vezi toată discuția)
Refacturare taxa acces zona emisa de primarie stelach stelach Buna ziua, O firma platitoare de tva, refactureaza catre un client al sau o taxa de acces zona achitata catre o primarie. Refacturarea este facuta fara tva pe ... (vezi toată discuția)
Tva taxa locala turkn turkn Am urmatoarea problema:pentru a putea intra in centrul orasului cu o masina de 10 tone,am platit la primarie o taxa,nepurtatoare de tva pentru care primaria ... (vezi toată discuția)