Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA taxa locala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA taxa locala

Am urmatoarea problema:pentru a putea intra in centrul orasului cu o masina de 10 tone,am platit la primarie o taxa,nepurtatoare de tva pentru care primaria nu da factura.Eu,la randul meu,trebuie sa recuperez aceasta taxa de la beneficiarul transportului.Va rog sa ma lamuriti cum facturez aceasta taxa si conform carui articol din codul fiscal,sau daca exista alta modalitate de a mi se deconta aceasti bani,pe care eu i-am platit cu OP.Multumesc
includeti taxa de la primarie in costul transportului si aplicati tva la intreaga valoare.

Era o idee ,...numai ca beneficiarul nu accepta,doreste ca aceasta taxa sa fie evidentiata separata in factura,probabil si el o va justifica si incasa.
turkn, utilizator
Indiferent ca in factura este o singura pozitie cum a sugerat danike, fie 2 pozitii cum solicita furnizorul valoarea totala a facturii este aceeasi
Cica taxa aceasta trebuie facturata fara tva,ea nefiind un serviciu prestat.Sunt in ceata totala.si codul fiscal nu m-a lamurit deloc.
taxa de intrare in centrul orasului este fara tva daca este aplicata de autoritatile publice.

dvs. o refacturati ca si pe un serviciu care va fi purtator de tva.