Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... circulatia pe drumurile publice fara permis de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

circulatia pe drumurile publice fara permis de conducere

in cazul in care o persoana majora a circulat pe drumurile publice fara permis de conducere, in conditiile in care acesta nu a avut niciodata permis, ce posibilitati exista pentru a i se aplica o pedeapsa mai blanda? Este posibil sa se limiteze doar la a i se aplica amenda administrativa fara a mai fi nevoie sa i se faca ds penal?
pedeapsa depinde de circumstantele in care s-a produs fapta si de conduita faptuitorului in timpul cercetarii penale. exista posibilitatea aplicarii unei amenzi, dar... solutia definitiva este a judecatorilor.
Asa cum a precizat si colegul meu, depinde de circumstantele reale in care s-a produs fapta, de cele personale ale faptuitorului (inainte si dupa producerea acesteia) si in final de convingerea intima a magistratilor!

avocat Radu Stan
Daca ati da lamuriri mai multe despre ce s-a petrecut,veti primi un raspuns mai exact.
Dosar prnal se va face oricum iar pedeapsa... depinde de circumstantze, dar probabil va fi un an cu suspendare sau mai putin dar daca au fost victime sau avarii atunci lucrurile se complica iar daca a mai fost si alcool atunci se complica si mai mult.