Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere pensie alimentara

buna ziua, pot cere in istanta pensie alimentara tatalui copilului meu daca nu realizeaza venitur?el nu a lucrat niciodata si nici nu cred ca va vrea sa lucreze vreodata, dar evident are din ce sa se intretina. instanta l-ar putea obliga sa imi plateasca pensie de intretinere, in pofida faptului ca nu realizeaza venituri?multumesc mult pentru raspunsuri
Da, solicitati stabilirea pensiei in favoarea minorului la venitul minim pe economie.
Aceasta va fi stabilita in cuantum fix, cuantum ce reprezinta contravaloarea procentului de 25% din venitul minim pe economie actual.
Actiunea este scutita de taxa de timbru.
Gasesc undeva un model de cerere sau ma puteti ajuta cu niste sfaturi ptr redactarea unei astfel de cereri?
In afara de cerere,ce acte mai trebuiesc depuse la dosar?
Eladaela, utilizator
Actiunea de divort trebuie sa indeplineasca conditiile prev de art .112 c.proc.civ.
Actiunea va fi admisa daca din probatoriile administrate in cauza rezulta ca relatiile dintre soti sunt grav si iremediabil vatamate si casatoria nu mai poate continua.
Actiunea de divort poate cuprinde 3 capete acesorii si anume:
-primul- cel principal prin care se solicita desfacerea casatoriei din culpa paratului,
-incredintarea minorului sau minorilor spre crestere si educare reclamantei/lui,
-stabilirea unei pensii de intretinere si obligarea paratului la plata acesteia ( pensie care poate fi solicitata la venitul minim pe economie cand paratul nu realizeaza venituri sau in functie de venitul realizat de acesta,
-reluarea numelui avut anterior casatoriei.
Probe:-inscrisuri, martori, ancheta sociala, interogatoriul paratului pe capatul de cerere prind incredintarea, ascultarea minorilor daca au varste peste 10 ani.
Pensia se va stabili pentru un copil 25 %, pentru 2 copii -33% si pentru 3 sau mai multi 50%.
Actiunea se depune in 3 exemplare insotita de inscrisurile aferente in tot atatea exemplare ( pentru instanta, si pentru comunicare parat si autoritatea tutelara)
Taxa de timbru 39.00 lei si timbru jud. 0,30 lei.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc inca o data!
Gasesc undeva un model de cerere sau ma puteti ajuta cu niste sfaturi ptr redactarea unei astfel de cereri?
In afara de cerere,ce acte mai trebuiesc depuse la dosar?