Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Venit inregistrat pe baza avizului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Venit inregistrat pe baza avizului

Am rugamintea de a mi comunica opinia dumneavoastra vis a vis de urmatoarea speta:
Livrez catre supermarketuri marfuri pe baza de aviz de expeditie.
In momentul receptionarii marfurilor de catre supermarket-uri, societatea noastra emite factura.
Intre data emiterii avizului si cea a emiterii facturii sunt maxim 7(sapte) zile, astfel incat la sfarsitul unei luni exista posibilitatea de a avea avize nefacturate (in functie de localitatea in care se expediaza marfurile).
Urmare a acestei situatii , am inregistrat avizele in contabilitate astfel:
418 = 707 ; 418=4428 Si concomitent: 607 = 371
urmand ca la data emiterii facturii sa inregistrez:
4111 = 418 ; 4428 = 4427
As vrea sa stiu daca este corecta inregistrarea mea si faptul ca pe baza avizului imi constitui un venit.De asemenea, as dori sa stiu cand intervine exigibilitatea TVA, la data emiterii avizului sau la data emiterii facturii?
a_andreea a scris:

pe baza avizului imi constitui un venit.

omef 3512:
AVIZ DE INSOTIRE A MARFII (cod 14-3-6A)
Este formular cu regim special intern de tiparire şi numerotare.
Serveste ca:
- document de insotire a marfii pe timpul transportului, dupa caz;
- document ce sta la baza intocmirii facturii, dupa caz;
- dispozitie de transfer al valorilor materiale de la o gestiune la alta, dispersate teritorial, ale aceleiasi unitati;
- document de primire în gestiune, dupa caz;
- document de descarcare din gestiune a bunurilor cedate cu titlu gratuit.
De aici rezulta ca avizul nu este document de inregistrare a veniturilor .

~~~Despre tva
RT. 155

Facturarea

(1) Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau [...] trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naştere faptul generator al taxei, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă.

Faptul generator:
ART. 134 ^1
Faptul generator pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii
(1) Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor, cu excepţiile prevăzute în prezentul capitol.

- cazul prezentat de Dvs nu se inscrie in nici o exceptie , prin urmare nu le mai postez

Dupa cum vedeti, aveti la dispozitie 15 zile de la data livrarii pentru a intocmi factura .
Prin modul de lucru descris de Dvs inteleg ca doriti sa aveti stocul de marfa real si in evidenta gestiunii asa si apare , dar dpdv fiscal aveti o " amanare" de 15 zile care este data tocmai pentru aceste situatii in care , din motive obiective, factura nu poate fi intocmita la momentul livrarii .

Intradevar vreau sa am evidenta reala a stocului. Imi puteti spune cum ar trebui sa fac inregistrarea corect in contabilitate si sa am si stocul real?
m-am tot gandit : nu vad cum s-ar putea face altfel : ori asa cum lucrati in prezent ori cu factura emisa la data livrarii , si nu la data receptiei marfii la supermarket
multumesc pt raspunsuri si pt timpul acordat. ar fii ideal sa facturez la data avizului, dar supermarketurile nu accepta factura decat dupa data receptiei. o sugestie din partea auditorilor ar fii : 357 = 371, la data avizului. dar in cazul unui control oricine vede sold la 357 intreaba de contractul de custodie. vis-a-vis de inregistrarea aceasta ce parere aveti.
gandesc la fel ca Dvs : in lipsa unui contract de custodie , cam "fortat" 357
Mai degraba un analitic distinct la 371 :
371.1 = marfuri
371.2= marfuri in curs de facturare ( sau alt titlu ... asa am avut acum inspiratia ...)
Intrare la dvs :
%=401
371.1
371.2=371.1 marfa trimisa cu aviz, in curs de facturare ( dar mare atentie la perioada de facturare , sa nu depasiti ca ies probleme la tva )
Sold 371.1= marfa in depozit la dvs
sold 371.2= marfa livrata cu avize, nefacturata inca
In fapt, pina la data facturii nu se face schimbul titlului de proprietate ; probabil de aceea si clientul prefera facturarea dupa receptie , pentru a avea toate confirmarile de calitate si cantitate prevazute de contract
Iar in caz de neconformitate , va da marfa inapoi.