Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... sfat va rog sa vind sau cesionez creanta ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

sfat va rog sa vind sau cesionez creanta ?

Am contract, am PVRF, am facturi neincasate,scadenta facturilor din Sept 2009,debitor din Ramnicu Valcea,firma activa.Ce ma sfatuiti ca sa pot incasa urgent c/val facturilor
Urgent e sa deschideti procedura de insolventa/faliment si va platesc facturile imediat:)

Altfel, intrebarea din titlu e redundanta, a vinde sau a cesiona o creanta este acelasi lucru ( cesiunea se face in schimbul unui pret=vanzare).
SOLICITATI EMITEREA UNEI ORDONANTE DE PLATA in instanta in temeiul disp OG 119/2007 si apoi il executati silit.
Formulati actiune impotriva debitorului, dar va trebui
sa urmati porcedura concilierii prevazuta de art. 720 C.pr.civ.
Mai aveti calea de a solita sumele prin procedura
somatiei de plata.
Toate aceste etape le-am epuizat in prima instanta mi se admit actiunile dar fiindca cauzele se judeca la Ramnicu Valcea debitorul face cereri in anulare care i se admit si mi se anuleaza sentintele Am cerut si deschiderea insolventei si ce sa vedeti la al doilea termen nu a mai fost aceeasi instanta ci alta care deja admisese o cerere in anulare a debitorului Am recuzat instanta si acum astept rezultatul cererii de recuzare
Faceti o actiune in pretentii de drept comun, daca v-a fost
anulta somatia de plata, insa va trebui urmati procedura
concilierii prevazuta de art. 720 C.pr.civ.