avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... sfat va rog sa vind sau cesionez creanta ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

sfat va rog sa vind sau cesionez creanta ?

Am contract, am PVRF, am facturi neincasate,scadenta facturilor din Sept 2009,debitor din Ramnicu Valcea,firma activa.Ce ma sfatuiti ca sa pot incasa urgent c/val facturilor
Cel mai recent răspuns: vrica , utilizator 22:00, 12 Iunie 2010
Urgent e sa deschideti procedura de insolventa/faliment si va platesc facturile imediat:)

Altfel, intrebarea din titlu e redundanta, a vinde sau a cesiona o creanta este acelasi lucru ( cesiunea se face in schimbul unui pret=vanzare).
SOLICITATI EMITEREA UNEI ORDONANTE DE PLATA in instanta in temeiul disp OG 119/2007 si apoi il executati silit.
Formulati actiune impotriva debitorului, dar va trebui
sa urmati porcedura concilierii prevazuta de art. 720 C.pr.civ.
Mai aveti calea de a solita sumele prin procedura
somatiei de plata.
Toate aceste etape le-am epuizat in prima instanta mi se admit actiunile dar fiindca cauzele se judeca la Ramnicu Valcea debitorul face cereri in anulare care i se admit si mi se anuleaza sentintele Am cerut si deschiderea insolventei si ce sa vedeti la al doilea termen nu a mai fost aceeasi instanta ci alta care deja admisese o cerere in anulare a debitorului Am recuzat instanta si acum astept rezultatul cererii de recuzare
Faceti o actiune in pretentii de drept comun, daca v-a fost
anulta somatia de plata, insa va trebui urmati procedura
concilierii prevazuta de art. 720 C.pr.civ.

Alte discuții în legătură

Firma rau-platnica did_oana did_oana buna ziua, sunt agent comercial la o firma de distributie si una din firmele carei i-am dat marfa (cu factura) refuza sa imi faca plata desi a trecut ceva ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani din facturi neplatite iulian cristian iulian cristian sunt sc cu activitate de comert an grosssssss. livrez marfa unei alte sc cu profil de servicii in transport auto , utilaje si prestari sevicii de reparatii ... (vezi toată discuția)
Recuperare creante Clara8 Clara8 Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca pot apela, in afara de somatia de plata, la o alta actiune pentru recuperarea unui debit din facturi neachitate in ... (vezi toată discuția)