Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoastere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoastere copil

Buna ziua.As dori sa ma ajutati, dandu-mi raspuns la cateva intrebari:in cat timp isi poate recunoaste un tata copilul, dupa nastere?poate sa fie trecut pe certificat , fara sa-i ia numele, doar dand o declaratie?Multumesc!
Tatal poate face oricand recunoasterea copilului sau.Poate da si o declaratie de recunoastere la starea civila, insa copilul sa ia numele mamei.
Copilul este pe numele meu.Vreau doar sa-l recunoasca , trecandu-i numele pe certificatul de nastere, fara sa implice un proces.Multumesc!
In cazul in care este de acord sa-l recunoasca, ce drepturi obtine asupra copilului?Pot iesi cu el din tara , fara acordul sau?
Obtine dreptul de tata.
Nu veti putea iesi cu minorul din tara fara acordul lui (procura la notar).

Veti putea insa sa intentati actiune in justitie pt incredintarea minorului si plata pensiei alimentare. Dupa obtinerea hotararii jud. def. si irevoc. puteti iesi din tara fara acordul lui.
Multumesc.Deci, chiar de este pe numele meu , nu voi putea iesi cu el , fara acordul sau.Ce presupune un proces de acest gen?E costisitor?cine trebuie sa ceara testul de paternitate, eu sau tatal, chiar daca amandoi stim ca ne apartine?