avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoastere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoastere copil

Buna ziua.As dori sa ma ajutati, dandu-mi raspuns la cateva intrebari:in cat timp isi poate recunoaste un tata copilul, dupa nastere?poate sa fie trecut pe certificat , fara sa-i ia numele, doar dand o declaratie?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 18:06, 14 Iunie 2010
Tatal poate face oricand recunoasterea copilului sau.Poate da si o declaratie de recunoastere la starea civila, insa copilul sa ia numele mamei.
Copilul este pe numele meu.Vreau doar sa-l recunoasca , trecandu-i numele pe certificatul de nastere, fara sa implice un proces.Multumesc!
In cazul in care este de acord sa-l recunoasca, ce drepturi obtine asupra copilului?Pot iesi cu el din tara , fara acordul sau?
Obtine dreptul de tata.
Nu veti putea iesi cu minorul din tara fara acordul lui (procura la notar).

Veti putea insa sa intentati actiune in justitie pt incredintarea minorului si plata pensiei alimentare. Dupa obtinerea hotararii jud. def. si irevoc. puteti iesi din tara fara acordul lui.
Multumesc.Deci, chiar de este pe numele meu , nu voi putea iesi cu el , fara acordul sau.Ce presupune un proces de acest gen?E costisitor?cine trebuie sa ceara testul de paternitate, eu sau tatal, chiar daca amandoi stim ca ne apartine?

Alte discuții în legătură

Drepturi/custodie/recunoastere tata copil inca ne-nascut ContSters183675 ContSters183675 Pe scurt, prietena mea este gravida si va tine copilul insa a considerat ca eu nu \"VOI AVEA NICI UN DREPT\" la tot ce se va intampla. Din ce am citit nu ... (vezi toată discuția)
Imi poate lua copilul??? angell angell am 20 de ani si am o fetita de 8 luni cu un barbat casatorit, care la acel moment nu a recunoscut copilul, insa acum doreste sa faca acest lucru si de asemenea ... (vezi toată discuția)
Sunt însărcinată și despărțită , dacă dumnezeu ma ajuta ... AnamariaA1 AnamariaA1 Sunt însărcinată și despărțită , dacă Dumnezeu ma ajuta sa duc sarcina pana la capăt și nu doresc sa trec in acte numele tatălui deoarece nu vrea ... (vezi toată discuția)