Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedare teren pe care s-au construit blocuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedare teren pe care s-au construit blocuri

Ca personana fizica, am facut o cerere de retrocedare pentru un teren de 5ha, preluat abuziv de stat, pe care acum sunt construite blocuri.

Dosarul a fost trimis si am primit notificare de receptie. Dosarul contine toate documentele ce dovedesc proprietatea.

Conform experientei dumneavoastra, care sunt caile probabile de solutionare ale acestei cereri de retrocedare?
#-o domnule, dati cateva detalii ca sa va putem spune ceva...

Cand ati facut notificarea, catre cine, cand s-au construit blocurile, in baza carei legi ati facut notificarea...
Scuze pentru absenta detaliilor! :">

Terenul respectiv se afla in zona intravilana a orasului Turnu-Severin.
Blocurile au fost construite dupa anul 1965, de catre institutiile locale.
Dosarul cu notificarea si actele doveditoare ale proprietatii l-am trimis de fiecare data [catre prefectura locala] de la aparitia legii 10 in 2001 si de fiecare data cand aceasta a fost amendata de alte legi sau ordonante, inlcusiv legea 247/2005. Recent am primit o notificare de receptie a acestui dosar.

Punctul neclar pentru mine este urmatorul: care este solutionarea probabila pentru aceasta notificare, dat fiind faptul ca retrocedarea in natura este imposibila:
- refuzul retrocedarii, in ciuda actelor doveditoare?
- oferta de teren cu valoare similara?
- oferta de titluri ale fondului Proprietatea ? (ce valoare reala au aceste titluri?)
- bani

Mii de multumiri pentru orice opinie!! =D>
nekrous, utilizator
Scuze pentru absenta detaliilor! :">

Terenul respectiv se afla in zona intravilana a orasului Turnu-Severin.
Blocurile au fost construite dupa anul 1965, de catre institutiile locale.
Dosarul cu notificarea si actele doveditoare ale proprietatii l-am trimis de fiecare data de la aparitia legii 10 in 2001 si de fiecare data cand aceasta a fost amendata de alte legi sau ordonante, inlcusiv legea 247/2005.

Punctul neclar pentru mine este urmatorul: care este solutionarea probabila pentru aceasta notificare, dat fiind faptul ca retrocedarea in natura este imposibila:
- refuzul retrocedarii, in ciuda actelor doveditoare?
- oferta de teren cu valoare similara?
- oferta de titluri ale fondului Proprietatea ? (ce valoare reala au aceste titluri?)
- bani

Mii de multumiri pentru orice opinie!! =D>
Solutiile ar fi:

-Decizie motivata de respingere a cererii de retrocedare;(in acest caz o puteti ataca in instanta)
- Decizie de admitere prin despagubirea in bani sau in natura cu un teren de acealeasi caracteristici situat in alta parte(caz in care va pot conveni despagubirile acordate sau daca le considerati prea mici puteti contesta decizia in instanta. La fel si in cazul terenului)