Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

De la fostul loc de munca a unui nou angajat am primit o adresa la care a fost atasata o Ordonanta de infiintare a popririi cu privire la pensia de intretinere emisa in anul 1997 - pentru 25 % din venitul net lunar.
Angajatul nostru a prezentat la personal doua certificate de nastere - un certificat pentru copilul pentru care exista ordonanta de poprire, si un certificat pentru al doilea copil nascut dupa emiterea ordonantei de poprire, motiv pentru care spune nu se poate sa i se retina 25% din venit.
Va rog sa-mi spuneti daca in acest caz, poprirea se face pe suma de 33% sau daca pana la o noua Ordonanta de poprire este tot de 25 %, fara sa se tina cont de cel de-al doilea copil ?

Instanta hotaraste cat este exact pensia alimentara, nu poate hotari nimeni altcineva.
Daca la momentul hotararii angajatul dv. avea un copil, instanta a stabilit 25%. In cazul modificarii veniturilor ori a persoanelor din intretinere, angajatul trebuie sa ceara instantei micsorarea pensiei alimentare tinand cont de noile circumstante. Nu puteti dv. sau altcineva hotari asupra acestui fapt. Prin urmare, dv. retineti 25% pana la noi ordine. :)
Multumesc pentru raspuns.