Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arestat pentru contrabanda de marfuri furate in tarile ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arestat pentru contrabanda de marfuri furate in tarile U.E

buna ziua!nepotul meu a fost arestat la sfarsitul lunii martie pt.contrabanda cu marfuri furate in Spania si tranzitate prin tarile U.E. si, cum am aflat ,ar mai fi si complicitate la furt si faptul ca ar fi capul unei bande care se ocupa cu asa ceva.Cand a fost ridicat de la domiciliu,i s-au ridicat si unele bunuri ,o agenda in care ar fi avut evidenta marfurilor vandute,precum si o suma de bani!a fost arestat pentru 29 de zile,insa la jumatatea lunii aprilie a fost transferat in Austria,acolo urmand a se efectua cercetari cu privire la tranzitul marfurilor prin aceasta tara! eu am aflat de curand de la familie ceea ce s-a intamplat precum si faptul ca familia nu stie mare lucru despre ce se-ntampla acolo cu el,desi are angajata o avocata!ce se stie, este faptul ca in austria a avut cam 3 procese prin care i-a mai fost prelungit mandatul precum si faptul ca ar fi acuzat si de furt,desi el sustine ca n-a fost in aceasta tara!se mai stie ca in Romania ar fi fost urmarit de 2ani jumatate,ca a fost singurul arestat si ca n-a avut antecedente !eu nu sustin ca este nevinovat sau altceva dar as vrea ca cineva sa ma ajute sa aflu mai multe despre aceste infractiuni,felul in care se fac cercetarile ,pedepsele primite pt.aceste infractiuni si ceea ce urmeaza unei astfel de pedepse!este posibil sa primeasca pedeapsa cu suspendare fiind la prima abatere?de ce a fost singurul arestat,daca s-a spus ca ar fi vorba de o banda?de ce avocata nu comunica familiei ceea ce i s-ar putea intampla in urma cercetarilor?de ce nu are dreptul la "a da telefon" familiei(pt.ca pana acum nu i s-a acordat acest drept,desi e de 2 luni acolo) ? va multumesc anticipat pt.raspunsuri si as dori ca cei care au avut cazuri asemanatoare sa-mi spuna cam cum stau lucrurile,in general !
Nepotul dvs va fi judecat dupa legislatia specifica statului unde s-a savarsit infractiunea , ori noi nu cunoastem legislatia austriaca pt a va putea ajuta .
Cel mai bine ar fi sa contactati dvs avocata nepotului pt a va putea oferi detaliile necesare .
multumesc frumos,insa eu as fi dorit sa aflu ce se poate intampla in Romania,pt. ca am inteles ca-n austria lucrurile ar fi 99% lamurite,deci ce se poate intampla aici si cateva lucruri despre fapta ca si infractiune cat si despre pedepsele aferente,in general vorbind!multumesc ,inca o data!
Hotararea judecatoreasca ce se va emite de instantele austriace este recunoscuta si de catre Romania , intrucat sunt ambele state UE .
In legislatia romaneasca , infractiunea de contrabanda este incriminata de codul vamal ( legea 86/2006 cu modificarile si completarile ulterioare ) , iar sediul juridic se gaseste in art 270 si se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani .
din ce povestiti dumneavoastra problema nu se reduce doar la contrabanda, ci mai exista si o complicitate le furt, care pare a fi calificat-savarsit de doua sau mai multe persoane impreuna, pedepsit in Romania cu inchisoarea de la 3 la 15 ani.

de asemenea mai poate fi voba de -Asocierea pentru săvârşirea de infracţiuni
Fapta de a se asocia sau de a iniţia constituirea unei asocieri în scopul săvârşirii uneia sau mai multor infracţiuni, ori aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unei astfel de asocieri, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 15 ani, fără a se putea depăşi pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea ce intră în scopul asocierii.
Dacă fapta de asociere a fost urmată de săvârşirea unei infracţiuni, se aplică celor care au săvârşit infracţiunea respectivă pedeapsa pentru acea infracţiune, în concurs cu pedeapsa prevăzută în alin. 1.
Nu se pedepsesc persoanele prevăzute în alin. 1, care denunţă autorităţilor asocierea mai înainte de a fi fost descoperită şi de a se fi început săvârşirea infracţiunii care intră în scopul asocierii. sau ar putea fi infractiunea prevazuta de art.7 din legea 39/2003 Iniţierea sau constituirea unui grup infracţional organizat ori aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unui astfel de grup se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Pedeapsa pentru faptele prevăzute la alin. (1) nu poate fi mai mare decât sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea cea mai gravă care intră în scopul grupului infracţional organizat.

(3) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) au fost urmate de săvârşirea unei infracţiuni grave, se aplică regulile de la concursul de infracţiuni

daca nepotul av fi condamnat in Austria pentru faptele savarsite, pentru aceleasi fapte el nu va mai putea fi judecat si in Romania, ceea ce v-am preyentat a fost numai pentru a va face o idee despre gravitatea faptelor savarsite

multumesc,tare mult pt raspuns!sa-nteleg de aici ca lucrurile sunt destul de grava atata timp cat a fost dus in austria pt cercetari si chiar daca acolo nu vor fi probleme,in tara,dat fiind faptul ca a afost urmarit mult timp,se va intoarce si va fi judecat in contunuare?de ce a fost singurul arestat,pt. ca banuiesc ca urmarit fiind s-au decoperit si alti complici?exista posibilitatea pedepsei cu suspendare ,fiind la prima abatere?sau ,cunoscandu-se precedente...,sa fie elibera pt.ca dupa spusele sale nu ar fi facut toate faptele de care este acuzat!mutumesc frumos inca data,si daca nu deranjez pe mult,as dori cat mai multe lamuriri!